Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 11 Temmuz 2017 | Alt Haberler, Gündem, Yaşam

Fikret Hakan Hayatını Kaybetti

Akciğer tedavisi gören Türk Sinemasının önemli isimlerinden Fikret Hakan tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Türk Sinemasının önemli isimlerinden birisi daha yaşam savaşını kaybetti.

Gerçek adı Bümin Gaffar Çıtanak olan ve uzun zamandır Akciğer tedavisi gören Fikret Hakan, tedavisi gördüğü İstanbul Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doktorların tüm müdahalesine rağmen 83 yaşında yaşam savaşını kaybederek hayata gözlerini kapadı.

Fikret Hakan Kimdir:

Gerçek adı Bumin Gaffar Çıtanak’dır.

23 Nisan 1934 tarihinde Gaffar ve Fatma Belkıs çiftinin çocuğu olarak Balıkesir’de doğdu.

Fikret Hakan’ın annesi başhemşire, babası edebiyat öğretmeniydi. Fikret Hakan’ın babası Gaffar Bey, Balıkesirden İstanbul’daki Galatasaray Lisesi’ne edebiyat öğretmeni olarak atanınca, başhemşire annesiyle hep birlikte İstanbul’a taşındılar. Bumin( Fikret Hakan ), lisede okurken gazeteciliğe heves etti. Bumin’in Abdi İpekçi, Halit Kıvanç gibi sonradan ünlenecek kişilerinde çalıştığı, Mithat Perin‘in sahibi olduğu, İstanbul Ekspres Gazetesi’nde röportajları, öyküleri yayımlanıyordu. Gazeteden aldığı Öykü başına bir liralar, onu büsbütün okuldan uzaklaştırdı. Taksim Lisesi birinci sınıfından ayrıldığında 16 yaşındaydı ve aynı yıl 1950 yılında ‘Üç Güvercin’ adlı operetinde palyaço rolüyle ‘Ses Tiyatrosu’nda tiyatro sahnelerine ilk adımını attı. Bu arada adını değiştirip Fikret Hakan yaptı. Leblebici Horhor ve Afrodit’te oynadı. Ses tiyatrosu, çığır sahne, cep tiyatrosu, küçük sahne, oraloğlu saat 6 tiyatrosu, kurucusu olduğu sahne 8 ve fikret hakan tiyatrosu gibi tiyatrolarda 1980lerin sonuna kadar sahneye çıkar. Kendi deyişiyle üç sıçrayış yaptı.

Fikret Hakan; Babıali’ye(Gazeteciliğe), Pera’ya (tiyatroya) sonra da sinemaya. 1953 yılında ‘Köprüaltı Çocukları’ adlı filmle sinemaya geçti. Ardı ardına, “Beyaz Mendil”, “Gelinin Muradı”, “Dokuz Dağın Efesi” ve “Üç Arkadaş” geldi. 1960’larda “Yılanların Öcü”, “Karanlıkta Uyananlar” gibi sosyal ağırlıklı filmleriyle ününü pekiştirdi. 1958 de askere gitti 1960 da askerden döndüğünde kendini farklı bir sinemanın içinde bulmuş. “İlk yıl 15 film derken yılda 20 filme çıktı.

Değil yazmak uyumaya bile zaman bulamıyordum.” Diye özetliyordu o yılları.

204 film ve 28 dizide oynadı, 1970’li yıllarda senarist, yönetmen ve yapımcı olarak çalıştı. ‘Üç Arkadaş’1958 ve ‘Keşanlı Ali Destanı’yla 1964 da büyük bir üne kavuştu. 1970 de ‘Paralı Askerler’ filmi çekilirken Hollywood’dan aldığı teklifi yeterli ingilizcesi olmadığından değerlendiremedi Türkiye’ye döndü.

Paralı askerler (You can’t win ’em all) filmi 1970 yılında, dev bir bütçeyle İstanbul, İzmir, Nevşehir yörelerinde çekilen, çekim öncesi zamanın sansür kurulu tarafından didik didik edilen film çekim sonrası da sansürün gazabına uğramış ve Türkiye’de gösterimi yasaklanmış. Başrollerde Tony Curtis, Charles Bronson, Fikret Hakan, Salih Güney var.  

1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.  

Altın Portakal Ödülleri

En İyi Erkek Oyuncu

1965 Keşanlı Ali Destanı

1968 Ölüm Tarlası

1971 Hasret

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

1993 Yalancı

1999 Yaşam Boyu Onur Ödülü

1670 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle