Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 02 Temmuz 2017 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Köyler, Manşet, Sür Manşet, üst Haberler

Fidanlar Hayat Buldu…

Fidanlar Hayat Buldu…

Geyve Orman İşletme Müdürlüğü tarafından, “5 bin Köye 5 bin Gelir Getiren Orman ” projesi kapsamında gerçekleşen uygulamalarda ekilen fidanların verime başladıkları saptandı.

Geyve İlçesi Dereköy Mahallesi Dereköy Mevkiinde dikilen fidanların meyve vermesi sevince neden oldu.

Geyve Orman İşletme Müdürü Mustafa İşçioğlu açıklamasında şu bilgileri verdi: ” 2016 sonbaharında bu bölgede saha hazırlığı yapıldı. Buror teras şeklinde toprak işlendi. 10 hektar sahaya 2bin ceviz dikildi. Yaptığımız kontrollerde fidanların tamamının tutmuş olması ve fidanların meyve vermeleri bizleri çok mutlu etti. Bu fidanların sertifikalarını daha önce hazırladığımız bir program ile vatandaşlarımıza dağıttık. 50 aileye dağıtımı gerçekleşti.

“Orman ve Su İşleri Bakanlığı “Ceviz Eylem Planı” ile ilgili olarak şu bilgileri vermiş idi:

” Ceviz Eylem Planı süresince 5 milyon ceviz fidanı toprak ile buluşacak. Ülkemizdeki ormanların nicelik ve nitelik olarak korunması, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi, sosyal ve ekonomik kalkınmanın sağlanması, köyden kente göçün engellenmesi ile Ülkemizde milli gelirden en düşük payı alan orman köylüsüne gelir temin etme fırsatları oluşturulması gibi gayelerle bu eylem planı hazırlandı. Ülkemizdeki ceviz üretimi iç tüketimi karşılayamamakta, yıllık tüketimin %60 ı ithalat yoluyla temin edilmektedir. Orman köylümüzün gelir kaynaklarını arttırmak maksadıyla Ceviz Eylem Planı hazırlandı.”

Namık Cihan/Geyvemedya.com

1995 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle