Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 03 Ekim 2018 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet, Videolar, Yaşam

Festival ile Birlikte Açılacak

Türkiye’de bir ilk!

Geyve Belediyesi tarafından sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirilen ‘Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’, 13 Ekim’de gerçekleştirilecek olan Geleneksel Ayva Festivali ile birlikte açılacak. İlçedeki çiftçiler tarafından üretilen meyve ve sebzelerin geleneksel olarak hazırlanarak satılacağı tesiste hazırlıklar sürüyor.

12 BİN METREKARE ALANA KURULDU

Geyve İlçesi’nde bulunan ‘Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’, 13 Ekim’de gerçekleştirilecek olan Geleneksel Ayva Festivali ile birlikte açılacak. İlçedeki çiftçiler tarafından üretilen ayva, üzüm, kiraz, domates ve biberlerden gibi ürünlerden salça, reçel ve pekmez hazırlanacak olan tesisle ilgili olarak konuşan Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, “Burası Geyve Belediyesi’nin çöp dökme alanıydı. Önce bu alanın çöp dökme alanı olmasını engelledik, daha sonra da sosyal sorumluluk projesi kapsamında buraya ilçe halkımızın ürünlerini sergileyebileceği bir üretim tesisi kurmaya karar verdik. 12 bin metrekare alana kurulan bu tesisimizde üretim ve satış alanlarımızın yanı sıra gözleme evi, lokanta, yürüyüş alanları ve tesiste çalışan kadınlarımızın faydalanabileceği bir kreşimiz mevcut” dedi.

“KADINLARIMIZ KAZANACAK”

Yaklaşık olarak 4 buçuk milyon TL’ye mal olan tesisin hemen önünde ilçede yetişen organik ürünlerinde sergilenebileceği bir manav reyonunun olduğunu belirten Başkan Kaya, “Vatandaşlarımızın istedikleri zaman gelip alışveriş yapabileceği bir tesis oluşturduk ve tesisimizin hemen önüne yörede yetişen organik ürünlerin sergileneceği bir manav reyonu koyduk. Dediğim gibi bu tesis ilçemizde yaşayan kadınların çalışacağı bir tesis olacak. Hem ilçemizde çiftçilerimiz hem de kadınlarımız kazanacak. Burada hazırlanan her ürünün organik olması ve geleneksel yöntemlerle hazırlanması bizim için çok önemli. Yani bölgede yaşayan kadınlarımız evlerinde nasıl hazırlıyorlarsa burada da aynı şekilde hazırlayacaklar” dedi.

GELENEKSEL YÖNTEMLER – MODERN TESİS

Açılış öncesi tesiste yoğun bir çalışma devam ederken, 13 ila 14 Ekim’de gerçekleşecek Geleneksel Ayva Festivali ile birlikte tesisin açılacağını belirten Başkan Kaya, “Tesisimizde görevli kadınlar şuan açılış öncesi yoğun bir çalışma içerisindeler. Hazırlıkların büyük kısmı tamamlanırken kadınlarımız tesisimizin içerisinde temizlik yapıyorlar. Tesisimizin dışında bulunan alanlarda düzenleme çalışmalarımız devam ediyor. 13 – 14 Ekim’de gerçekleşecek Geleneksel Ayva Festivalimizle birlikte tesisimizde açılacak. Vatandaşlarımız burada diledikleri gibi alışveriş yapacaklar. Öte yandan Geyveli ustalara yaptırdığımız geleneksel fırınımızda da ekşi maya ile köylerde pişirilen ekmekler pişirilerek burada satışa sunulacak. ‘Geleneksel Yöntemler – Modern Tesis’ sloganıyla çıktığımız bu yolculukta Türkiye’ye örnek bir proje sunduk” şeklinde konuştu.

KADIN İSTİHDAMI KONUSUNDA CİDDİ ADIM

Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi’nde Sorumlu Müdür olarak görev alan Sevilen Çınar, “Geyve’de kadınlar genelde hep tarlada çalışır. Daha sonra keşke sigortalı bir işim olsaydı derler. Belediye Başkanımız buranın insanı ve bu durumu bildiği için, sosyal sorumluluk projesi olarak bu güzel tesisi ilçeye kazandırdı. İlçede yaşayan kadınların gerçekten büyük bir talebi ve başvurusu oldu. Kadın istihdamı konusunda ciddi bir adım atıldı. Aslında hiç eğitimi olmayan ancak hem el becerisi olan, hem de ihtiyaç sahibi olan kadınlarımıza burada istihdam sağladık. Ürünlerimizin geleneksel olarak hazırlanabilmesinin en önemli noktası bu ve 13 Ekim’deki açılışımıza yetişmek için çalışıyoruz” dedi.

“HEPİNİZİ BEKLİYORUZ”

40 kadının görev yaptığı ve açılışa hazırlanan tesiste çalışan Ayşe Turhan, “Güzel bir tesis, Geyve için faydalı olan ve lazım olan bir tesis. Herkesi bekleriz” ifadelerini kullanırken aynı tesiste üretim kısmında görev alan Merve Gülpek ise, “Çok mutluyuz bayanlar olarak. Burada çalışmak çok güzel ve özgüven sağlayıcı. Daha da güzel olacak inşallah, şuan temizlik yapıyoruz ancak ürünlerimiz raflara dizildiğinde tesisimiz çok daha güzel gözükecek.” İfadelerine yer verdi.
Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

2522 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle