Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 23 Mayıs 2013 | Alt Haberler, Ekonomi, Teknoloji

Eskişehir-İstanbul Hızlı Tren Hattı Yolu Yarıladı.

hızlı tren 22Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattının ikinci etabı olan Eskişehir-İstanbul bölümünün yüzde 90’ı tamamlandı.

Hat tamamlandığında Gebze’de Marmaray ile entegre olarak Avrupa’ya kesintisiz yolculuk imkânı sağlayacak.

İstanbul ile Ankara arasını 3 saate indirecek Yüksek Hızlı Tren hattı inşaatında sona yaklaşıldı. Hattın ikinci etabı olan Eskişehir-İstanbul arasında tünel ve viyadük yapımı tamamlandı. Hattın 80 kilometresinde, yani yarısına yakınında raylar döşendi.

Yüzde doksanı tamamlanan hatta seferlerin 29 Ekim 2013’te başlaması planlanıyor. Son 160 güne girilen inşaatta adeta seferberlik ilan edilmiş durumda. Ray montajı ve elektrifikasyon işini Çinli işçiler yapıyor. Hattın vaktinde yetiştirilmesi için Çin’den 50 işçi daha getirilecek.

1.500 kişinin çalıştığı inşaatta tünel ve viyadük işlerini Türk şirketleri üstlenmişti. İkinci aşamada ise Çin-Türk ortaklı konsorsiyumda yabancı şirketler de devreye girdi ve 2011 yılında ray montajına başlandı. Eskişehir-Köseköy arasında 80 kilometre ray döşendi.

Ana Şantiye Pamukova’da

Ana şantiyeleri Pamukova’da bulunan Çinlilerin Şantiye Müdürü Wu Jiuyi, 150 işçinin sahada olduğunu söylüyor. Jiuyi, hattın 29 Ekim’e yetiştirilmesi için 50 Çinli işçiyi getirmek istediklerini ifade ediyor:

“Ray döşeme, ray kaynağı, balast serme, panel döşeme ve elektrifikasyon-sinyalizasyon işlemlerini yapıyoruz. 2009’dan beri Türkiye’deyiz. Bizim burada yıllarımız geçti. Nasıl okulda sınıf arkadaşını unutamazsın, görmek istersin; biz de burada birlikte çalıştığımız Türk arkadaşlarımızı özleyeceğiz, görmek isteyeceğiz. Türkiye’den gitmek bize çok zor gelecek.

Önceden tercümanlar olmadan birbirimizi anlayamıyorduk. Şimdi sahada işçiler beraber çalışarak ortak bir iş ortaya koyabiliyorlar. Tabii ilk başlarda zorlandık ama bizde bir atasözü vardır ‘Gittiğin memleketin adetlerine uymalısın’ diye. O yüzden gelen her işçimize Türkiye’nin adetlerini anlatıyoruz ve ona göre davranıyoruz. Verimli çalışmak için bu çok önemli.”

Ray montajında çalışan Zahai Lixin (37) Çin’den üç yıl önce gelmiş. Bir oğlu olduğunu anlatan Lixin “Ailemi özlüyorum ama burada çalışmak da çok iyi. Türk insanı çok misafirperver. Zaten Türk işçileriyle de çalışıyoruz ve rahat anlaşıyoruz. Eğer birbirimizi anlayamazsak telefonla rehberleri arıyoruz. Bu iş bittikten sonra Türkiye’de başka hızlı tren inşaatlarında çalışmak isterim, çünkü burayı çok sevdim.” diyor.

KAYNAK:Pamukovamedya.com

2410 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle