Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 22 Mart 2012 | Manşet, Siyaset, Yaşam

Sahte mühendislik diploması ile Pamukova Belediyesini dolandırdığı iddiasıyla hapis cezasına çarptırılan Kubilay Barlas,eski Belediye Başkanı Feridun Turan ile arasında geçen konuşmayı bir sosyal paylaşım sitesinde yayınladı.

Pamukova İlçesi’nde, 2008 yılında sahte mühendislik diploması ve onaylı olduğunu belirttiği projelerle belediyeye gelerek az enerji ile çok daha yüksek enerji üreteceğini söyleyip işe giren ve belediyenin kasasından 650 bin TL harcama yaptığı gerekçesiyle 4 yıl 2 ay hapis ve 17 bin TL para cezasına çarptırılan Kubilay Barlas, dava konusu olan eski Belediye Başkanı Feridun Turan ile arasında geçen konuşmayı bir sosyal paylaşım sitesinde yayınladı.

Bir sosyal paylaşım sitesinde yayınlanan 16 dakikalık ses kaydında Kubilay Barlas, kendisini işe alarak kamuyu zarara uğrattığı gerekçesiyle; Nitelikli dolandırıcılık suçuna katılmak ve görevi kötüye kullanmak’ suçlarından yargılanan eski Belediye Başkanı Hikmet Feridun Turan ile arasında geçen telefon konuşmasına yer veriyor.

Telefon konuşmalarında Turan, Barlas’a halen devam eden dava süreciyle ilgili olarak konuşmalar yapıyor.Barlas’ın hazırlayıp paylaşım sitesinde yayınladığı video da C.Savcısı ile belediye başkanı Cevat Keser hakkında da akıl almaz iddialarda bulunuyor.

İhbar üzerine tespit edilen bu görüntüler sonrasında polis cumhuriyet savcılığının talimatı üzerine inceleme başlattı.

Kubilay Barlas kimdir?

Pamukova İlçesi’nde 2008 yılında sonradan lise mezunu olduğu ortaya çıkan 29 yaşındaki Kubilay Barlas, dönemin AK Partili Belediye Başkanı Feridun Turan’a kendisini bilgisayar mühendisi olarak tanıtarak; Düşük oranda elektrik enerjisi kullanarak, yüksek oranlarda elektrik enerjisi üretimi buluşu’ olduğunu belirtip sahte olduğu anlaşılan bazı patent ve belgeleri gösterdi. Feridun Turan da belediye bünyesindeki kuruluşların elektrik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2008 yılının Aralık ayında Kubilay Barlas’ı yüksek maaşla sözleşmeli olarak işe aldı. İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne ilişkin lisans mezuniyet diploması fotokopilerini de belediyeye veren Kubilay Barlas sözde buluşuyla ilgili olarak belediye kasasından 650 bin TL harcama yaptı.

Geçen yıl yapılan yerel seçimleri kaybeden AK partili Hikmet Feridun Turan, koltuğu MHP’li Cevat Keser’e bıraktı. Yeni yönetim tarafından yapılan incelemede Kubilay Barlas’ın diploma ve belgelerinin sahte olduğu anlaşılınca durum Cumhuriyet Savcılığı’na bildirildi. Sakarya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada 8 yıl hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan Kubilay Barlas kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi. Barlas, belediyeye sahte diploma ve patent belgesini kendisinin vermediğini ve düşük enerji ile yüksek enerji üretmesi için alınan malzemelerin ise Belediye Başkanlığı döneminde alındığını öne sürdü. Ancak mahkeme, Nitelikli dolandırıcılık’ suçundan Kubilay Barlas’ı 4 yıl 2 ay hapis ve 17 bin TL para cezasına çarptırdı. Davada dönemin Belediye Başkanı Hikmet Feridun Turan hakkında da nitelikli dolandırıcılık suçuna katılmak ve görevini kötüye kullanmak’ suçlarından Pamukova Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar vermişti.
Pamukova Belediye Başkanı Feridun Turan halen Sakarya 1nci Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanıyor.

KAYNAK:pamukovamedya.com

2916 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle