Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 03 Mart 2016 | Alt Haberler, Geyve, Köyler, Manşet, üst Haberler, Yaşam

Erken Gelen Bahar İle Çiftçinin Mücadelesi Başladı.

GEYVEDE-CİFTCİNİN-MUCADELESİ- (5)Geyve ilçesinde gelen bahar’la birlikte üreticilerimizin tarla ve meyve bakım mücadelesi başladı.

Bölgemizdeki kış mevsimi yağış miktarının azlığı ve hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle erken gelen bahar ile birlikte çiftçilerimizin tarla mücadelesi başladı.Cennet vatanımızın tüm bölgelerinde olduğu gibi, Bölgemizin meyve sebze ambarı Geyve ilçemizde de 2016 yılının Kış’ı son yılların en yağışsız ve sıcak Kış’ı olarak istatistiklere geçti.

Yağışsız Kış mevsiminin ardından hava sıcaklığında yaşanan artış ile birlikte tarlalar sürülmeye başlandı. Erken kış ile başlanan budama işlemleri ile birlikte bir yandan toprak gübreleniyor.Meyve ağaçlarına atılan göztaşı ile de ilk zirai mücadele başlamış oldu.

Budama İşlemleri Devam Ediyor

Umurbey’li Meyve üreticilerinden Gökhan Yıldız, Havaların da iyi gitmesiyle birlikte kış öncesi başladığımız budama işlemlerine devam ediyoruz. Yakın zaman da diğer zirai mücadelelerimiz ile üreticinin çileli yaşamı da devam edecek, dedi.

Zirai Mücadele Başladı

Çine Köyünde meyve üreticiliği yapan İbrahim Yemiş; çiftçiliğin zor ve bir o kadar da meşakkatli bir iş olduğunu ifade ederek kış öncesi yaptığımız budama işleri sonrası erken gelen bahar ile birlikte ağaçlarımızın olabilecek bir kırağı yanığından etkilenmemesi yanmaması için ilk göztaşımızı atıyoruz, dedi.

Toprak Gübreleniyor

Asıl mesleği öğretmenlik olan ve Günhoşlar Köyündeki bahçelerinde ceviz üreticiliği yapan Ahmet Çark, Toprak işlemesiyle birlikte, meyve üreticiliğinin bir ananın çocuğuyla ilgilenmesi gibi sevgi isteyen bir iş olduğunu ifade etti. Çark Toprağının işlenmesinin ardından gelecek yağışlar öncesi gübre atarak meyve ağaçlarımızın bahar ayında sağlıklı büyüme süreçlerine yardımcı oluyoruz, dedi.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

2170 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Erken Gelen Bahar İle Çiftçinin Mücadelesi Başladı. için 1 yorum

  1. cihan dedi ki:

    yaz erken geldi meyveler para edecekmi ki

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle