Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 07 Temmuz 2011 | Geyve, Manşet


‘Enginar Soyumu’ Aralıksız Sürüyor…

 

Geyve İlçesi Yörükler Mahallesi Taraklı Yolu kenarında kurulu Fethi Çetin’e ait Bersu Gıda tesisinde enginar soyumu
çalışmalarının devam ettiği açıklandı.

Bersu Gıda tesisinde, Ankara İli Güdül İlçesinden gelen 25 kişinin enginar soyma işlemi yaptığı ve işlenen enginarların Taraklı İlçesinde yetiştirildiği bilgisi verildi.

Soyma işlemini yapan işçiler şu açıklamayı yaptı; ‘ Çoğu yerlerde yeni doğan bebekler ınga ınga diye ağlar, bizim orada ise enginar enginar diye ağlar. Yaptığımız iş babadan oğla geçer. İyi bir soyucu 7 – 8 yılda yetişir. Her işçi kendi bıçağını kendisi yapar ve bileme işlemini gerçekleştirir, bıçak kullanma becerilerimiz ayrı ayrıdır. Çalışma zamanımız genellikle mayıs ayıdır fakat bu yıl şubat ayında çalışmaya başladık. İyi bir soyucu günde 2500 civarı enginar soyar.

Bir enginarın soyulması 7 – 20 saniye arasındadır. Soyulan enginar yaprakları çok besleyici bir hayvan yemidir fakat ne yazık ki bu yörede bilinmiyor.’

Namık CİHAN-geyvemedya.com

4022 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

“Enginar Soyumu” Aralıksız Sürüyor… için 2 Yorum

  1. DAVUT ÇANKAYA dedi ki:

    ERDİNÇ ABİCİM, ENGİNAR İLE İLGİLİ SAĞLIĞA FAYDALARI KONUSUNDA HERKESÇE MALUM DİYECEK BİŞEYİMİZ YOK. FAKAT RESİMLERE İLK BAKTIĞIMDA ORTAMDAKİ GAYRİ HİJYENİ GÖRÜNCE İRKİLDİM VE PAYLAŞMAK İSTEDİM. SELAM VE SAYGILARIMLA..

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle