Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 09 Şubat 2018 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet, Yaşam

Elvanbey İmaretinde Restorasyon Çalışması Başladı

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya; Tarihimize sahip çıkıyoruz. Geyve Elvanbey İmarethanesi restorasyon çalışmaları başladı. Yapımı tamamlanan Kepekli Camii, Gazi Süleymanpaşa Camiinden sonra, Elvanbey İmarethanemizde de restorasyon çalışmalarımız başladı. İlçemize hayırlı olsun, dedi.

Geyve’nin en eski binalarından Elvanbey İmarethanesinde restorasyon çalışmaları başladı.

Geyve’nin tarihi yapılarından birisi daha onarılarak hayat bulacak. Sakarya’nın en eski ilçesi Geyve’de tarihi yansıtan sayılı eserden biri olan Elvanbey İmaretinin restorasyon çalışmaları başladı.

Daha öncesinde Doğu Marmara Kalkınma Ajansı “MARKA” destekli başlayacak olan Elvanbey İmareti restorasyon çalışmaları yarım kalmıştı. Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilen Elvanbey İmareti restorasyon ihalesi 28 Kasım 2017 tarihinde yapılmıştı.

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya; Ecdat Yadigarını Yenileniyoruz. İlçemize Hayırlı Olsun, dedi.Başkan Kaya Elvanbey Zaviyesinin onarılıp halkımızın hizmetine sunacağız.1450 yılında yapılan tarihi bina aslına uygun olarak restore edilecek. Atalarımızdan miras tarihi binanın vatandaşların hizmetinde olması, korunması ve gelecek nesillere aktarılması için restorasyon çalışması çok önemli. Geyve’de tarihimizi yaşatacağımız için mutluyum,dedi.

Geyve’nin 2. Beyazıt köprüsünden sonra ayakta kalan en eski binası olan Elvan Bey İmareti; Kurtuluş savaşımızın devam ettiği yıllarda buğday, arpa ve gazyağı deposu olarak kullanılmış idi. Geçtiğimiz yıllarda İlçe Kütüphanesi olarak hizmet vermiş, 2014 yılındaki sel olayından sonra kapatılmıştı.

Onarım tamamlandıktan sonra hazırlanan projesi gereği Zaviye Binası, yöre tarihini gelecek nesillere taşımayı hedefleyen “Etnoğrafya Müzesi” olarak görevine devam edecek.

Geçen yıllarda, Marmara Üniversitesi Ekipleri tarafından İlçemizin Mahallelerinde (Köylerinde) yapılan tespitler sonunda oluşturulan tarihi eser listelerindeki eserler müzeye taşınarak insanlığın hizmetine sunulacak.

Tarihçesi

Elvanbey Zaviye’si veya imaret olarak 1450 yılında inşa edilen yapı, günümüze dek bütün özelliklerini muhafaza edegelmiştir. 1969 yılından beri İlçe Halk Kütüphanesi olarak kullanılan imarethane, Mevlana Celaleddin Rumi’nin oğlu Sultan Veled’in kızı Mutahhara Hatun’dan doğan Germiyan beyi Süleyman Şah’ın kızı Devlet Hatun’un Yıldırım Bayezid’a gelin getiren atı yedekleyen çeşnigirbaşı (basılan paraların ayarına bakan veya asçıbaşı) Paşacık Ağa’nın oğlu olan Elvanbey tarafından yaptırılmıştır. Yapının bahçesinde imaretin banisi Elvan Bey’in mezarı bulunmaktadır. Üç kubbeli olan Elvanbey İmaret Camii veya Zaviyesi 1698 ve 1969 yıllarında iki kez tamir görmüştü.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

2888 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle