Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 17 Ocak 2018 | Alt Haberler, Eğitim, Geyve, Manşet, üst Haberler

Elvan Bey Öğrencilerine Sınav Konferansı

ELVAN BEY ÖĞRENCİLERİNE SINAV KONFERANSI

Geyve Anadolu Elvan Bey Anadolu Lisesi öğrencilerine hitaben konuşan Anadolu Lisesi müdürü Ahmet Akkuş: “Anadolu Lisesi öğrencisi mutlaka 4 yıllık fakülte okumalıdır, aksi takdirde meslek lisesi öğrencisinin yanında amele olur.”dedi.

Geyve Anadolu Lisesi müdürü Ahmet Akkuş, üniversitelerin yeni sınav sistemi hakkında Elvan Bey öğrencilerine ve velilere bilgi verirken özetle şunları söyledi: Sınavı kazanmanın şartı; hedef belirlemek, düzenli çalışmak ve kitap okumaktır.

ELVAN BEY ÖĞRENCİLERİNE SINAV KONFERANSI

Eskiden üniversiteye hazırlanan adaylar YGS’de Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinde 160 sorudan oluşan bir testten sorumluydu. Yeni sınavın ilk oturumunda ise sadece 80 soru olacak.

LYS’nin yerine geçecek ikinci oturum ise Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testi için 40 ayrı soru bulunacak. Yabancı dil sınavına girecek adaylara ise 80 soru yöneltilecek.

YGS’nin yerine geçecek ilk oturuma Temel Yeterlilik Testi (TYT) adı veriliyor. Ancak ilk oturumlar arasındaki en büyük fark ise soru sayısı ve adayların sorumlu olduğu bölümlerde ortaya çıkıyor.

YGS’de adaylar Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri alanlarından sorumlu tutuluyordu. TYT’de ise 40 Türkçe ve 40 Temel Matematik sorusu olacak. Amaç adayların temel yeteneklerini ölçmek amacıyla tasarlandığını belirtti.

Bir anlamda Matematik-1 ve Türkçe-1’den oluşan bir test hazırlanmış. Eğer adaylar tercih yapmazsa ilk oturumdan aldıkları puan bir sonraki sene de geçerli sayılacak.

İlk oturumdan 150’den fazla puan alan adaylar ön-lisans programlarından tercih yapabilecek. Lisans tercihi yapmak isteyen adayların ise 180 puanı geçmesi gerekiyor.

Adaylar TYT’den 200 ve üzeri puan alabilirlerse bu puanı tercih yapmadıkları takdirde isteğe bağlı olarak bir sonraki yıl da kullanabilecekler.

Yapılan açıklamalardan sonra sonra soru- cevap kısmına geçildi. Veliler ve öğrenciler bilgilendirme toplantısından memnun ayrıldılar.

Ercan DEMİR-geyvemedya.com

1390 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle