Hoşgeldiniz  

admin | 13 Mayıs 2013 | Gündem

Düşen F-16’nın enkazına ulaşıldı

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Amasya’daki 5’inci Ana Jet Üs Komutanlığına ait bir F-16 uçağı ile görev uçuşu esnasında, uçağın pilotunun “Atlıyorum” mesajını müteakip irtibat kesildiği bildirildi.

Amasya’daki 5’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait bir F-16 uçağı ile Osmaniye’nin Amanoslar Bölgesi’nde saat 14.15 sıralarında irtibat kesildi.

Kazadan önce “atlıyorum” mesajı veren pilotun sağ olarak kurtulduğu bildirildi. Kazanın ardından ekipler, olay yerine doğru hareket etti.

Genelkurmay’dan yapılan açıklama şöyle:

5’inci Ana Jet Üs Komutanlığına (Merzifon / AMASYA) ait bir adet F-16/C uçağı ile 13 Mayıs 2013 Pazartesi günü saat 14:15’te Osmaniye civarında Amanoslar Bölgesindeki görev uçuşu esnasında, uçağın pilotunun “Atlıyorum!” mesajını müteakip irtibat kesilmiştir.

Başlatılan arama kurtarma faaliyetleri sürdürülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Ambulans ve askeri araçlar harekete geçti

Hatay ve Osmaniye arasındaki Amanos Dağları bölgesinde irtibat kesilen F16 savaş uçağını bulmak için ekipler harekete geçti.

Kaybolan uçağı bulmak üzere Osmaniye merkeze bağlı Yarpuz köyü istikametine askeri araçların ve ambulansların gittiği gözlendi. Uçağın neden düştüğü henüz bilinmiyor.

Uçağın enkazına ulaşıldı, pilotu arama çalışması sürüyor

Osmaniye sınırları içinde Amanos dağlarında düşen F-16 savaş uçağının enkazına saat 18.45’de ulaşıldı. Bir askeri yetkili, 3 helikopterle havadan yapılan aramalarda uçağın düştüğü yerin saptandığını, karadan da kayalık ve ormanlık alanda ilerleyen timlerin de enkaz bölgesine ulaştığını belirtti. Aynı yetkili, uçak düşmeden saniyeler önce fırlatma koltuğuyla kokpitten ayrılan pilotun ise aranmasına devam edildiğini bildirdi.

Vali Cerrah’tan açıklama

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah,  Amanoslar bölgesinde görev uçuşu esnasında düşen Amasya’daki 5. Ana Jet Üs Komutanlığına ait F-16/C uçağının kokpit camı ile bazı parçalarına ulaşıldığını bildirdi.

Vali Cerrah, yaptığı açıklamada, bölgeye sevk edilen AFAD ve jandarma ekiplerinin çalışmaları sonucu uçağın kokpit camı ve bazı parçalarına Çaksır Yaylası yakınlarında ulaşıldığını kaydetti.

Öncelikle pilotun bulunmasına yönelik bölgede çalışmaların sürdüğünü aktaran Cerrah, “Uçağın kokpit camı ile bazı parçalarına ulaşıldı” dedi

Bir ambulans helikopterin Osmaniye Devlet Hastanesi yakınlarında bekletildiğini de belirten Cerrah, takviye olarak Adana’dan da AFAD ekibi istediklerini söyledi.

Kaynak: haber7.com
1451 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle