Hoşgeldiniz  

Namık CİHAN | 03 Kasım 2014 | Alt Haberler, Geyve, Namık Cihan, Yaşam, YAZARLAR

Dünüyle Bugünüyle Kepekli Camii

geyve-kepekli-camii- (7)Geyve İlçesinde bulunan camilerden bir tanesi de; İnciksuyu Mahallesi, Gazi Süleyman Paşa Mahallesi ve Camii Kebir Mahallelerinin kesiştiği yerde bulunan ” Gazi Süleyman Paşa Kepekli Camii” dir.

Yapıldığı tarih ve ibadete ilk açıldığı tarih ile ilgili kesin bir kayıt bulunamadı. 1967 yılındaki deprem sonrası ağır hasar gören ve yıkılarak aslına uygun olarak yeniden yapılan cami, Bursa Vakıflar Müdürlüğünün 1502 sayı ve 16.03.1973 tarihli yazıları ile ibadete açıldı.

Kepekli Cami, 283 m2 yerleşik alana yerleşmiştir. Tapuda; 4 Ada ve 55 Parsele kayıtlıdır.

T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığının İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi kayıtlarına göre Kepekli Camii ” Tarihi Camii ” statüsündedir. Sistem kayıtlarında da belirtildiği gibi; camii engellilerin ibadet yapmasına uygun düzenlenmemiş. Rampa ve uygun yerler yapılmamış.

Halen kullanılmakta olan minare, 1973 yılından bu yana onarım görmedi, özellikle yanal yüzeyini kaplayan oluklu sac levha yerinden oynamış tehlike arz etmekte. Günümüze kadar bir kaç kere Vakıflar Bölge Müdürlüğünden yetkililer gelip farklı biçimlerde ölçümler yapmış iseler de bu güne kadar her hangi bir tamirat başlamadı.

Cami çevresinde yaşayanların anılarında da yer alan cami, özellikle bayram namazı sonrası geleneksel hale gelen bayramlaşmaları ile tanınır. Çocukluğumun geçtiği Kepekli Sokakta yer alan caminin ilk imamlarından olan Vehpi Verdioğlu ( Vehpi Hoca ) na ait hepimizin anısı vardır. 1956 – 57 yılları, sokakta arkadaşlarımız ile mile oynarken Vehpi Hoca yanımıza gelir bizlerle mile oynardı. Kısa süre sonra okunan ezan sonunda bizlere dönerek şöyle derdi: “Bakın ben sizlerin yanınıza geldim mile oynadım, şimdi de siz benim yanıma camiye gelin.” Bizler de ellerimiz kirli ve abdestimiz yok ” derdik. Caminin arka bahçesindeki kuyunun yanında bulunan  tek musluğun yanına yanımıza çömelir bizlerle abdest alarak bizim ona bakmamızı sağlardı. Bizlere namaz ve cami sevgisini öyle aşıladı.

Namık Cihan. Geyvemedya.com

geyve-kepekli-camii-tarihi-

10142 Kez Görüntülendi.
Etiketler: , , ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle