Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 14 Ekim 2014 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Manşet, Teknoloji

Dökülen elmalar ziyan olmayacak

24344

Meyve bahçelerinde dibe dökülen ve ikinci, üçüncü sınıfa ayrılan meyveleri üretici  artık kendisi değerlendirebiliyor.

Sapanca ilçesinde yaşayan Yavuz Bostancı,Eskiden meyve suyuna verilen dip ve atık meyvelerin elma dövme makinesi ile  artık ziyan olmayacağını söyledi.

Sapancalı Yavuz Bostancı, ağaçtan dökülen elmaların berelendiği için satılamadığını bunun da zarar etmelerine neden olduğunu belirterek, yaptırdığı elma dövme makinesi sayesinde ise bu zarar kurtulduğunu dile getirdi.

Yavuz Bostancı, “Elma dövme makinesi elmaların suyunu çıkarıyor. Saatte 700 kilo elmayı dövebilen makine sayesinde dökülen elmalar heba olmadan ekonomiye kazandırılıyor. Dövülen elmadan elde edilen su, daha sonra büyük kazanlarda kaynatılarak elma pekmezi haline getiriliyor” dedi.

Elma sezonu olması sebebiyle vatandaşların elma dövme makinesine büyük ilgi gösterdiğini de söyleyen Bostancı, “Bu makine sayesinde ekonomik girdi sağlarken 2 ton elma 3 saatte suyu haline geliyor. Elmanın posasını da hayvanlara yem olarak veriyoruz” dedi.

elma-dovme-makinesi-

 

3325 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle