Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 08 Mart 2018 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Köyler, Manşet, Sür Manşet, Yaşam

Doğançay’da Doğa Katliamı

Doğançay’da doğa katliamı!

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Merkez Yürütme Kurulu, TCDD’nin Sakarya ili sınırları içinde yer alan Doğançay Tren İstasyonu çevresinin beton yığınına dönüştürülme çabasına tepki gösterdi.

 BTS bu konuda yazılı bir açıklama yaptı. “Hem koruma altında olan tarihi istasyon binasıyla, hem de içinde yer aldığı doğal alanı itibariyle II. derece doğal SİT alanı olup, yasal koruma altındadır. Ve bölgede inşaat yapılması kesinlikle yasaktır” denilen yazılı açıklama şöyle devam ediyor;

YÜZDE 40’I BİTİRİLDİ

“Bu gerçek biline biline TCDD 1.Bölge Müdürlüğü yani kamu kurumu yürütmesi tarafından, koruma altındaki bölgede “betonarme yaya üst geçidi inşaatı faaliyeti” planlanmış ve bu doğrultuda ihalesi yapılmış, akabinde inşaatına başlanılarak yaklaşık yüzde 40 ı bitirilmiştir.”

İZİN ALINMADAN

“Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun Doğal (Tabii) Sitler, Koruma Ve Kullanma Koşulları ile ilgili değişik ilke kararına göre; “II. Derece Doğal (Tabii) Sit alanlarında; turizm yatırım ve turizm işletme belgeli turistik tesisler ile hizmete yönelik yapılar dışında herhangi bir yapılaşmaya gidilemeyeceğine karar verilmiş olup, mevzu bahis istisnasi bu yapılaşmaların dahi ilgili koruma kurulları izni olmadan gerçekleştirilemeyeceği, izinsiz hiçbir inşai faaliyette bulunulamayacağı belirtilmiş ve aksi yöndeki olası uygulamalar kesin bir dille yasaklanmıştır.”

AÇIK BİR SUÇ

“TCDD gibi bir kamu kurumunun, ana vazifelerinden birisi; kendi taşınmaz varlıklarının bizzat koruma altında olması ya da koruma altındaki bölgelerde olması gerçeği karşısında, bu yerlerin tahrip edilmemesi/yok edilmemesi için çaba göstermek olmasına ve bundan ilk derecede sorumlu kurum olmasına rağmen, aksi yönde “bu doğa katliamının yapılmasına neden olan durumunda” olması, asla kabul edilemezdir. Bu kamu gücü kullanılarak yapılan bir doğa katliamıdır ve ülkemiz yasalarına göre bu açık bir suçtur.”

İŞLENEN SUÇLAR

Bu çalışma iki yönden suç teşkil etmektedir. Şöyle ki; Birincisi, yapılaşma/inşaat yapılması yasak olan, istisnai durumlar için dahi koruma ile ilgili kurulların izni şart olan bu II. derece doğal SİT alanında inşaat yapılarak/yaptırılarak alanen suç işlenmiştir. İkincisi, 350-400.000 TL maliyetle ihale edildiği söylenen bu beton yığını için, ihaleyi alan firmaya doğal olarak kısmi ödeme yapılmış olup, bu, kurumun zarara uğratılması suçunu işlemek anlamına gelmektedir.”

TAKİBAT/TAHKİKAT

“Bu inşaat yıkılsa bile, bu sefer bu zarara, yıkım ve çevre düzenleme çalışmalarının masrafları eklenecek olup, bu zararı daha da artıracaktır. Sonuç olarak; göz göre göre bölgede doğa katliamı yapılmış, koruma kanunlarına aykırı hareket edilmiş, aynı zamanda TCDD zarara uğratılmıştır. Bu açıklamamız aynı zamanda suç duyusu niteliğinde olup, konuya muhatap TCDD 1.Bölge Müdürlüğü’nün konuyla ilgili yöneticileri hakkında adli/idari her türlü takibat/tahkikatın başlatılmasını kamuoyunun önünde saygıyla talep ederiz.”

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

 

MUHTARIN İSYANI

Muhtar Çınar; Doğançay’ımız böyle anılmasın

 

5449 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle