Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 18 Haziran 2016 | Alt Haberler, Geyve, Köyler, Manşet, Sür Manşet

Ağaçlar Elden Gidiyor… ( Çınarların Sessiz Çığlığı )

geyve-dogancay-cinarlari-kuruyor- (21)Geyve İlçesi Doğançay Mahallesinin doyumsuz ağaç örtüsüne katkı sağlayan çınar ağaçlarında ki kurumalar, hem mahalle sakinlerini hem de doğa severleri derinden üzmekte.

Doğançay Mahallesi girişinde, bir çok buluşmalara-ayrılıklara ev sahipliği yapmış, tarihi misyonunun sessiz tanığı Doğançay İstasyonu yanında bulunan, bir çok sinema filmlerine set görevi üstlenmiş bu çınar koridorunun görüntüsü görenleri derinden yaralamakta.

20 – 25 civarında ki çınar ağaçlarında görülen genel – kısmi kurumalar ile ilgili mahalle sakinleri farklı görüşlerini açıklarken; ” Yapılan HES ile Sakarya Nehrinin su seviyesi yükseldi. Köklerine kadar ulaşan su köklerini çürütmüş olabilir.” ” HES ile yükselen Sakarya Nehrinin suyundaki kirlilik ağaçların köklerine ulaştı ve onlara zarar verdi, köklerinde ve gövdelerinde mantarlaşmalar oluştu.” “Yol yapma çalışmaları ve demiryolu yenileme çalışmaları sırasındaki toprak yapısının bozulması neden oldu.” “Gittikçe çoğalan elektrik tellerinin yoğunluğunun neden olduğu manyetik etki neden olmuştur.” “Yapılacak toprak tahlili ile onlara ihtiyaçları olan maddeler verilerek kurtarılabilinir.”Dedi.

Geyve Orman İşletme Müdürlüğü Doğançay Şefliğin bu konuda çalışmaları olduğunu, yapılan araştırma-değerlendirme sonuçlarının ilgili kurumlara gönderildiği öğrenildi.

Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğünün de, ağaçlara yönelik neler yapılabiliriz çalışmalarının olduğu, ziraat mühendisleri ve OGM ile ortak çalışma içinde olduğu bilgisine de ulaşıldı.

Kesin olan bir şey var ise oda; çınar ağaçlarının her geçen gün biraz daha sona yaklaştıkları.

Namık Cihan. Geyvemedya.com

İBRAHİM AÇILAN’IN O ÇINARLARA İTHAFEN YAZDIĞI ŞİİRİ İÇİN TIKLAYINIZ

ibrahim-acilan-dogancay-cinarlari-

2635 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Doğançay Çınarları Elden Gidiyor için 1 yorum

  1. muallim54 dedi ki:

    Son Irmak Kuruduğunda ,Son ağaç Yok Olduğunda,son Balık Öldüğünde,BEYAZ ADAM paranın yenmeyen bir şey Olduğunu Anlayacak.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle