Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 27 Nisan 2017 | Dünya, Gündem, Sakarya, Siyaset

Dişli’den, Fransa’da AB Konseyine sert çıkış

Dişli’den, Fransa’da AB Konseyine sert çıkış

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nden (AKPM) flaş Türkiye kararı alındı. Kararda Türkiye’nin 13 aradan sonra bir kez daha siyasi denetim sürecine alınması oy birliği ele kabul edilmiş oldu.

Türkiye ile ilgili Avrupa’da çok önemli kararlar alınıyor. Bu önemli kararlar için AB Konseyi toplantısında Türkiye’yi Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli temsil etti.

13 Sonra ilk kez

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nden (AKPM) son dakika kararı ülkede şok etkisi yarattı. Türkiye’nin 13 yıl sonra bir kez daha siyasi denetim sürecine alınması kabul edildi. Türk Dışişleri’nden yapılan ilk açıklamada,

‘Siyasi olarak alınan bu kararı şiddetle kınıyoruz’ ifadesi kullanıldı. AB Bakanı Ömer Çelik de kararın haksız olduğunu söyledi.

Karar 45’e karşı 113 oyla alındı

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurulu’ndaki

“Türkiye’de Demokratik Kurumların İşleyişi” konulu oturumun sonundaki oylamada, Türkiye’nin “2004’te çıktığı denetim sürecine yeniden alınmasıyla ilgili karar tasarısı” onaylandı.

Karar 45’e karşı 113 oyla alındı.Alınan kararlarda Türkiye’nin Denetimden çıkarılarak, yeniden alınan ilk olması dikkatten kaçmazken, AB Konseyi ayrıca, OHAL, kararlarına da tepki gösterildiği ifade edildi.

Şaban Dişli’nin açıklaması:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, raporun birçok yanlı fikri bir araya getirdiğini dile getirerek, raporda gerçek tespit ve değerlendirmeye lüzum görülmediğini ifade eden açıklamada bulundu.

Milletvekillerinin salıverilmesinin talep edilmesinin AİHM kararlarıyla uyuşmadığına dikkati çeken Sakarya Milletvekili Şaban Dişli,

“Kamu ve yargıda işten çıkarmaların geçmişe yönelik cezalandırma olduğu anlayışının yanlış olduğu ortada. AİHM kararlarında ve Venedik Komisyonu kararlarında kamu otoritesinin arındırma hakkı olduğu ortada.” Dedi.

Güneydoğudaki terör eylemleri sırasındaki, “insan hakları ihlalleri iddialarının mesnetsiz” olduğunu da dile getiren Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, alınan tüm önlemlerin hukuk devleti ilkeleri ve uluslararası yükümlülüklerle uyumlu olduğu açıklamasında bulundu.(netgaste)

1409 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle