Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 11 Nisan 2014 | Alt Haberler, Ekonomi, Sakarya, Teknoloji

Dev Projenin İmzası Atıldı

saski-akçay barajı-imza-töreni6Sapanca Gölü’ne alternatif olacak Akçay Barajının yer teslimi töreninde konuşan Başkan Zeki Toçoğlu, “Akçay Barajıyla şehrimize alternatif bir içmesuyu kaynağı kazandırıyoruz. Projeden ayrıca enerji üretimi de gerçekleştireceğiz. Bu entegre proje Türkiye’ye örnek olacak” ifadelerini kullanırken; Vali Büyük, “Gelişen ve hızla büyüyen Sakarya’da suya olan ihtiyacı karşılamak üzere hazırlanan bu projenin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek Akçay Barajının yer teslimi AKM’de düzenlenen imza töreniyle gerçekleştirildi. Sapanca Gölü’ne alternatif içmesuyu kaynağı kazandırmak için çalışmalarına başlanan projenin imza törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya Valisi Mustafa Büyük, AK Parti İl Başkanı Recep Uncuoğlu, AK Parti MKYK Üyesi Çiğdem Erdoğan Atabek, İlçe Belediye Başkanları, STK Temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı. İmza töreni öncesinde Akçay Baraj projesini anlatan video gösterimi izlendi. Gösterimin ardından açılış konuşmasını yapan SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, Akçay Barajının kuraklığın yaşandığı bu dönemde ne kadar önemli bir proje olduğunun altını çizdi.

Alternatif Kaynak
Rüstem Keleş, “Bilindiği üzere Sapanca Gölü üzerindeki yoğun kullanım baskısı ve mevsimsel kuraklık nedeniyle Göl seviyesinde ciddi bir düşüş var. Sakarya’nın içmesuyu ihtiyacını uzun yıllar sağlıklı bir şekilde karşılayabilmek için mutlaka alternatif bir kaynak oluşturulması gerektiği için 2005 yılında çalışmalarımıza başladık. Çalışmalar neticesinde Sakarya’da en uygun havzanın Pamukova – Geyve Eskiyayla Havzası olduğunu tespit ettik. Bu bölgede inşa edeceğimiz Akçay Barajının, toplam 40 milyon metreküp su potansiyeli olacak. Sakarya’nın içmesuyu ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayacağımız bu projeden aynı zamanda isale hatları üzerine yapacağımız türbinlerle enerji üreteceğiz. Şehrimize uzun yıllar hizmet edecek barajımızın şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Örnek Proje
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Sapanca Gölü’ne alternatif oluşturmak için bugüne kadar çok önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Şimdi de şehrimiz için çok önemli projenin imzalarını atıyoruz. Bugün yer teslimini gerçekleştirdiğimiz Akçay Barajıyla, şehrimize alternatif bir kaynak kazandırıyoruz. Eskiyayla havzasında inşa edilecek bu barajdan suyu kendi hareketiyle elde edeceğiz. Bu da bize önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlayacak. Ayrıca hatlar üzerinden elektrik üreterek Türkiye’ye örnek teşkil edeceğiz. Baraj çalışmalarına hızla başlanacak. İnşallah baraj projemizi en kısa sürede tamamlayarak şehrimize önemli bir yatırımı kazandırmış olacağız” ifadelerini kullandı. Başkan Toçoğlu konuşmasının ardından Akçay Barajı Planlama Raporu hazırlanmasına sağladığı katkılardan dolayı Ser Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sezar Ercan’a plaket takdim etti.

Gelişen Sakarya
Vali Mustafa Büyük ise, “Gelişen ve hızla büyüyen Sakarya’da suya olan ihtiyacı karşılamak üzere hazırlanan bu projenin hayırlı olmasını diliyorum. Barajın kısa süre içerisinde hizmete alınması temennisiyle, projenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Yapılan konuşmaların ardından Başkan Zeki Toçoğlu, SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş ve Nuryol İnşaat Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Halil yer teslim sözleşmesini imzaladı.

 

 

 

 

 

3296 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Dev Projenin İmzası Atıldı için 1 yorum

  1. muallim54 dedi ki:

    ”TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNMEZ ”AKÇAY BARAJI SAKARYA’NIN ALTERNATİF İÇME SUYU OLAMAZ BUNU BİR KENARA NOT EDİN . BENCE SAKARYA IRMAĞININ SUYUNU İSTANBUL’A AKITACAKLARINA SAKARYA’NIN ALTERNATİFİ SAKARYA NEHRİ OLUR.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle