Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 30 Ekim 2014 | Alt Haberler, Geyve, Manşet, Yaşam

GEYVE’DE CUMHURİYET COŞKUSU

geyve-29 ekim-kutlamalari-2014- (19)Cumhuriyetin 91.Yılı Törenle Kutlandı…

Geyve İlçesinde, Cumhuriyetimizin  kuruluşunun 91. yılı törenle kutlandı.

Kutlamalar İlçe kaymakamı İdris Akbıyık’ın, Makamında protokol üyelerinin tebrikatlarını kabul etmeleri ile başladı.

Cumhuriyet Meydanındaki kutlama programı, Kaymakamın, Garnizon Komutanının ve Belediye Başkanının halkın ve öğrencilerin bayramlarını kutlamaları ile başladı. Kutlama Programını; Gazipaşa Okulu Öğretmenleri Ayşegül Dumlu ve Abdülcabbar Uğurlu sundu.

Saygı Duruşundan sonra, kutlamaya katılanlar birlikte Osmangazi Ortaokulu Müzik Öğretmeni Çiğdem Abda yönetiminde İstiklal Marşını söyledi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Kaymakamı İdris Akbıyık yaptı. Kaymakam Akbıyık konuşmasında özetle şunları söyledi: “Milli Mücadelemizin sonunda kurulan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91. yıldönümü olan bu günü büyük bir coşku, mutluluk ve sevinçle kutluyoruz. Bu gün Türk’ün en büyük bayramı, hepimize kutlu olsun. Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile başlayan; Yüce Meclisin açılışı, Ulusal Kurtuluş Savaşının kazanılması, Saltanatın kaldırılması ile süren gelişmeler Cumhuriyetin ilanında önemli gelişmeler olmuştur. Cumhuriyet rejimi Ulusumuza en uygun yönetim biçimi olarak ortaya koyulmuş ve halkımız tarafından da en kısa sürede özümsenmiş ve benimsenmiştir. Kapalı rejimlerin güçlenmeğe başladığı bir dönemde, halka dayanan ve saydam bir yönetim biçimi getiren Cumhuriyetin ilanı köklü bir dönüşüm başlatmış, Atatürk İlke ve İnkılapları ışığında Türkiye Uygarlık yolunda önemli ilerlemeler yapmıştır. Cumhuriyet, Türk Milletinin yeniden ayağa kalkmasının, şahlanışının timsali olmuştur.”

Geyve Anadolu Lisesi öğrencisi Fidnat Özmen, Cumhuriyetçilik İlkesi ile ilgi konuşma yaptı.

Gazi Cemalettin Kartal ( 91)         “Kurtuluş Savaşı” şiirini okudu.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Hatice Yüksel “En Büyük Bayram Bu Gün” şiirini, Geyve METEM Öğrencisi Afra Nur Akyol “Atatürk ve Cumhuriyet” şiirini,Geyve A. L. öğrencisi Buse Sertel “Akdeniz’e Doğru” şiirini, Anadolu İ.H.L. öğrencisi Yunus Emre Önder “Cumhuriyeti Biz Böyle Kurduk” şirini, A.F.B.A.L. öğrencisi Seher Gökçe “Cumhuriyet” şiirini okudu.

İlçe genelinde; Cumhuriyet Sevgisi konulu İlkokullarda resim – Ortaokullarda kompozisyon – liselerde şiir yarışmasında ve Cumhuriyet Koşusunda derece alan öğrencilerin ödülleri dağıtıldı.

METEM Mehter Takımı hazırladığı gösteriyi sundu.

Geyve H.E.M. Karate Kursu öğrencileri, hazırladıkları gösterileri sundu.

Cumhuriyet Meydanındaki kutlama programı;Tören Komutanı, Bayrak ve Flamalar, Okulları temsil eden öğrenci gurupları ve öğrencilerin, kurum ve kuruluş araçlarının katıldığı tören geçişi ile sona erdi.

 Namık Cihan. Geyvemedya.com

2737 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle