Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 24 Şubat 2016 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Gündem

Çiftçilere Tarım Sigortası Yaptırın Uyarısı

Sigorta dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını, yaban domuzu zararları, seracılık riskleri, süt ve erkek besi sığırları, erkek ve dişi mandalar ile koyun, keçi, koç ve tekeler için ölüm riskini karşılayabiliyor.

ciftcilere-tarim-sigortasi-uyarisi
Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından kapsama alınacak ürünler, riskler, bölgeler ve prim desteği miktarları her yıl Bakanlık teklifi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından belirleniyor. Tarım sigortaları 2016 yılı uygulamalarının yer aldığı ”Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından Kapsama Alınacak Riskler, Ürünler, Bölgeler ve Prim Desteği Oranlarına İlişkin 2015/8248 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

YENİ KALEMLER EKLENDİ
Bu karar ile bitkisel ürünler için dolu ana riski ile birlikte, fırtına hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını ek riskleri dolu paketi halinde, bu risklere ilave olarak isteğe bağlı olmak üzere yaban domuzu zararları ve meyveler için don riski, seracılık riskleri, süt ve erkek besi sığırları, erkek ve dişi mandalar ile koyun, keçi, koç ve tekeler için ölüm riski, kapalı sistemde üretim yapılan bio-güvenlik ve hijyen tedbirleri alınmış tesislerde yetiştirilen kümes hayvanları için ölüm riski, su ürünleri riskleri ve aktif arılı kovan riskleri teminat kapsamına alındı. Devlet prim desteği oranı, don riski hariç tüm risklerde % 50 oranında uygulanacak, ancak açık alanda yetiştirilen meyvelerde çiçeklenme dönemi dolayısı ile sigorta paketindeki diğer riskler hariç sadece don riskinde 1/3 oranında ek prim desteği olarak karşılanacak.

BAŞVURU TARİHLERİNİ KAÇIRMAYIN
Tarsim yetkilileri ”Devlet sigorta prim desteğinden yararlanacak çiftçilerin Bakanlığımız kayıt sisteminde kayıtlı olmaları ve kayıtlarını her yıl güncellemeleri gerekmektedir” dedi. Tüm ilçelerde tarım sigortası ile ilgili bilgilendirme toplantılarının yapılacağını ve çiftçilerimizin bu toplantılara iştirak etmelerinin kendileri için faydalı olacağını, çiftçilerimizin olası bir doğal afet karşısında mağdur olmamaları için tarım sigortasını mutlaka yaptırmaları gerektiğini, ayrıca sigorta son kabul sürelerine dikkat ederek bu tarihleri kaçırmamalarını ifade ederek, fındık için 5 Mart, mısır için 10 Haziran, buğday için 9 Nisan, fiğ için 16 Mayıs ve çeltik için 30 Haziran 2016 tarihlerinin poliçenin son kesim tarihi olduğunu söyledi.

1059 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle