Hoşgeldiniz  

Hüseyin ÖZÇELİK | 01 Ekim 2014 | Alt Haberler, Sakarya, YAZARLAR

CHP’li Erdoğan Isır’ın oluşturduğu siyaset dili

hüseyin özçelik

Özçelik yazısında CHP’nin tek başarılı sayılabilecek ilçe olan Pamukova’da Erdoğan Isır farkı ile meclis üyesi çıkarabildiğini belirttiği yazısında Isır’ın 2015 Genel seçimlerinde Milletvekili aday adayı olacağını belirtti.

İşte Özçelik’in o yazısı :

Son günlerin en çok konuşulan CHP’lisi hiç şüphesiz ki Erdoğan Isır. 30 Mart Yerel Seçimleri’nde, CHP’den Pamukova Belediye Başkan Adayı olan Isır seçim çalışmaları ve sonrası aldığı yüzde 30’ya yakın oy oranı ile dikkatleri üzerine çekmişti. Isır, 30 Mart Yerel Seçimleri’nde Sakarya’da tek başarılı olan CHP adayıyken Isır’ın çalışması sayesinde CHP Pamukova’da 4 belediye meclis üyesi kazanmıştı. 30 Mart’ta CHP, Sakarya’da sadece Pamukova’da belediye meclis üyeliği kazanabildi.

Isır, 30 Mart Yerel Seçimleri sonrası yaptığı açıklama da 2015 genel seçimlerinde CHP’den Sakarya milletvekili aday adayı olduğunu açıklamıştı. Seçimler sonrası Adapazarı ilçesine yerleşen Isır bu iddiası içinde yoğun bir şekilde çalışıyor. Isır, 30 Mart Yerel Seçimleri sonrası önceki hafta düzenlenen CHP’nin 16. Olağanüstü Kurultayı’nda bir kez daha dikkatleri üzerine topladı. Isır, genel başkan adaylarından Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklerken kurultay öncesi CHP Genel başkan yardımcıları Gürsel Tekin ve Haluk Koç’la görüşerek, Sakarya delegeleri üzerinde etkili olmuştu.

En başarılı ve CHP’li ve CHP’nin en çok dikkat çeken ismi olan Erdoğan Isır ve zarif eşiyle önceki gün Medyarota Genel Yayın Müdürü Ersin İbil’le birlikte buluşarak sohbet ettik.  Isır’la yerel seçimlerde ki belediye başkan adaylığını, kurultay ve sonrası ile birlikte 2015 genel seçimlerini konuştuk.

Isır, 30 Mart Yerel Seçimleri sonrası milletvekili aday adayıyım açıklamasının arkasında ve bunun için çalışıyor. Neredeyse her gün bir ilçede. Her hafta sonu da CHP’lilerin düğün, sünnet gibi etkinliklerine katılarak parti tabanıyla bir araya geliyor. Bu çalışmalarından ötürü Isır’a 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde milletvekili adayı mısınız sorusunu yöneltiyoruz? Isır “aday değilim” ama “aday adayıyım” diye düzeltiyor.

Sohbette Isır görüşlerini açıklarken klasik CHP’li söylemi dışında bir dil kullanıyor. Söylemleri, olaylara bakışı ve düşünceleri 1990’ların SODEP’ini ve Eldal İnönü’yü anımsatıyor. Kafadan AK Parti düşmanlığı yapmıyor. AK Parti’nin genel de ve yerelde yaptığı birçok çalışmayı teker teker sayarak övüyor. Bunları halkın lehine olan çalışmalar olarak yorumluyor. AK Parti’nin genelde siyaset dilini doğru bulmuyor. Bu dilin sürekli bir düşman ürettiğini ve bunun üzerinden siyaset yapıldığını savunuyor. Birde ekonomi de ki gelişmelerin halka 12 yıldır inmemesine tepki gösteriyor. Yerel de ise Pamukova Belediye Başkan’ı Cevat Keser gibi 1980’li yılların siyasetçilerine prim verilip aday gösterilmesini yadırgıyor.

Isır’ın oluşturduğu siyaset dili, 30 Mart Yerel Seçimlerinde Pamukova’da çok ise yaramış, Isır söylem ve siyaset yapma şekliyle CHP’liler kadar, MHP’liler ve AK Partililerden oy almayı başarmış. Keser’e karşı AK Partililerin ve MHP’lilerin bir kısmı Isır’ın yanında yer almışlar. Isır, Pamukova’da seçimi kaybetmesini, Saadet Partililerin Keser’in kaybedeceğini anlayarak son anda o’nu desteklemelerine bağlıyor.

Isır’a, Milletvekili Engin Özkoç’un kafasında ki il başkan adaylarından birisi olduğunu söylüyoruz. Isır “teşkilatın bu noktada bir kanaati ve emri olursa il başkanı olurum” derken soruya kısa yanıt vermeyi tercih ediyor. Milletvekili aday adaylığı sürecinin devam ettiğini tekrarlıyor. Bu sefer de Isır’a, “Özkoç’a karşı aday mı ?” olacaksınız sorusunu yöneltiyoruz. Isır, CHP’de artık iç çekişmelerin bir yana bırakılması gerektiğini söyleyerek 2015 yerel seçimlerinde hedefin bir milletvekili değil, daha fazla milletvekili çıkarmak olması gerektiğini ve çalışmaların bu hedef doğrultusunda gece-gündüz demeden yapılması gerektiğini söylüyor.

Isır sürekli ilçe teşkilatlarını dolaştığını söyleyerek, CHP’nin Sakarya’da azami oy potansiyelinin kısa vadede yüzde 20’lere çıkacağını düşünüyor. İyi bir strateji, anlaşılır ve halkın tamamını kapsayıcı bir siyaset dili ve projelerin doğru ortaya konulması ile yine azami 2-3 milletvekili çıkarabileceklerini dile getiriyor. Isır’ın bu söylemleri ardından kesinlikle milletvekili aday adayı olacağını düşünüyorum.

Başarılı ve farklı düşünen, Sakarya’nın reel politiğini ve halkı doğru okuyan bir CHP’li ile bir araya gelmekten siyaset, Türkiye, Sakarya ve CHP’yi konuşmaktan mutlu olarak masadan ayrılıyoruz. Isır, kendinden ve düşüncelerinden emin. Kendi partisi dışında AK Partililer ve farklı görüşlerdeki kişi ve gazetecilerle de bir araya gelmekten imtina etmiyor. Ben bilirim anlayışı yerine anlamaya ve Sakarya’yı okumaya çalışıyor. Yolu açık olsun…

ozcelik-ten-chp-ye-acilim-getirebilecek-bir-isim-analizi

1600 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle