Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 14 Aralık 2016 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Manşet, Sakarya, Siyaset, üst Haberler

AYÇA TAŞKENT: TARIMSAL ZENGİNLİK YOK OLACAK

Geyve Doğancıl Mahallesi’nde kurulması planlanan çimento fabrikası hakkında incelemeler yapmak üzere bölgeye giden CHP İl Başkanı Ayça Taşkent, “Yörenin tarımsal zenginliği yok olacak. Verim yüzde 70 oranında azalacak” dedi

CHP İl Başkanı Ayça Taşkent, Geyve Doğancıl Mahallesi’nde kurulması planlanan çimento fabrikası hakkında incelemeler yapmak üzere bölgeye gitti. CHP İl Yönetim Kurulu üyeleri, Geyve İlçe Başkanı Mevlüt Ayvaz ve bazı çevrecilerle vatandaşın görüşünü almak üzere Doğancıl’a gittiğini belirten Ayça Taşkent kamu yararı gözeten sorumlulukları gereği bu olayı yakından takip edeceklerini belirtti.
BÜYÜK TEHDİT
Çevre sorunlarının her toplum için büyük bir tehdit oluşturduğunu ifade eden Başkan Taşkent, öncelikle Doğancıl ve çevre mahalle vatandaşlarının, kurulacak çimento fabrikasının tarım, hayvancılık, su kaynakları,  yayla turizmi ve de insan sağlığı açısından bir tehdit oluşturduğu üzerinde kendileriyle hem fikir olduklarını söylemelerinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.
VERİM AZALACAK
Taşkent sözlerini şöyle sürdürdü: Sözü edilen fabrika sadece Doğancıl, Hark, Tuzla, Aksu, Dedeler, Sabırlar, Çay, Poydular ve Sütalan gibi yakın yerleşim yerlerinin yanında bilimsel olarak açıklanan ve çapı kilometrelerce belirtilen  geniş bir alanı  etkileyecek. Yörenin tarımsal zenginliği yok olacak. Verim yüzde 70 oranında azalacak. Taraklı’nın potansiyel yayla ve termal turizmi kötü yönde etkilenecek ve en önemlisi insan sağlığı tehlikeye girecek”
SANAYİ VE TARIM
İleri teknoloji bile kullanılsa çevre ve insan sağlık sorunlarının devam ettiğini göstermektedir. Çevre, tarım, turizm ve sağlık konusunda yaşanacak kötü gidişi daha sonra milyarlar harcasak geri döndüremeyiz. Bu bilgiler ışığında tavır almalıyız. Sanayi tarımın karşıtı değildir ama sanayi kurulacak yer de tarım arazileri olmamalıdır. Bunu bu bölgede yaparsanız gelecek nesillerin yaşam hakkını yok edersiniz. Bu durum da, tam bir cinayettir. Bu aşamada yaşanabilir kent bilinci oluşturmak anlamında üzerimize düşeni yapacağız ve konunun takipçisi olacağız”

Geyvemedya/Haber Merkezi

1777 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle