Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 19 Kasım 2014 | Manşet

“ÇELİK Yapı Mühendislik” ten Bilgilendirme…

 geyve-çelik yapı-kırsal kalkınma-hibe-projesi-bilgilendirme- (3) ÇELİK Yapı Müh. İnş. Taah. Ltd. Şti.” tarafından, “Kırsal Kalkınma Hibe Projesi” konusunda Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.

Soğuksu – Doğan Alabalık Tesisinde düzenlenen yemekli toplantıya; proje hazırlamak isteyen ve proje konusunda bilgi almak isteyenler ve proje sahipleri katıldı.

Ev sahipliğini üstlenen ÇELİK Yapı – İbrahim Çelik, toplantı öncesinde ki yemekte konukları ile tek tek ilgilendi.

İbrahim Çelik kısa bir hoş geldiniz konuşması yaptı ve Kırsal Kalkınma Hibe Projesi konusunda satırbaşı bilgiler verdi. Edinilen bilgilere göre; Proje kapsamında tavukçuluk, sığır besiciliği, küçükbaş hayvan besiciliği, soğuk hava tesisi, paketleme tesisi v.s. iş kollarında hibe kredi verilecek. Yemekli toplantıya Taraklı, Pamukova, Geyve ilçelerinden üreticiler katıldı.

Danışman Yasin Kurt, Hibe Projelerinin hazırlık aşamaları konularında bilgiler verdi ve yöneltilen soruları cevapladı.

Özgür Yılmaz (Ziraat Müh. Danışman) Hibe Projeleri konularında şu bilgileri verdi: “Kırsal Kalkınma Projesi 5 yıllık sürecin ilk 3 yılında farklı uygulamalar getirdi. İlk çıktığı 2011-2012 yılında bütçe,şirket ve şahıs olayını ayırıyordu. Devlet şunu diyordu; sizin projeniz 600 lira ise bunun yarısını ve KDV sini inş. firmasına ödüyorsunuz. Geri kalan yarısını devlet o inş. firmasına veriyor idi. Tarım Bakanlığı 2013 te değiştirdi. Vatandaş 800 TL bir proje yapıyor. 800 +KDV inş. firmasına ödüyor. Bunların hepsi banka üzerinden oluyor. Bu şekil olunca bakanlık tepki aldı. 800TL proje yapacağım, KDV vereceğim, parayı ben vereceğim, iş bittikten sonra bakanlık parayı verecek. Bu sıkıntılara sebep oldu. Bakanlığa tepki oluştu. Kimse proje yapmadı. Yeni uygulamada hibe başvurusu yapılıyor ve proje tutarının yarısı alınıyor.Hibe çıktığı takdirde kalan yarısını da alıyor. Biz böyle çalışmıyoruz. Farklı alanlarda sabit yatırımlarda, 1 trilyon hibe kredisi var. Bakanlık üst limit olarak bunu belirlemiş. 500 TL proje sahibi şahıs inş. firmasına ödemekle yükümlü. Bakanlık kalan 500 TL proje tamamlandığında inş. firm. banka hesabına yatıracak. Eğer yeni bir tesis yapacaksanız kiralık yer olmayacak. Arsa kimin üzerine ise proje de onun üzerine olacak. Projeyi uygulayacak firmaların devlete vergi borcu, SGK borcu olmayacak. Bakanlıktaki para kasaya girene kadar borcu olmayacak.”

Konuşmacı Özgür Yılmaz konuşmasının sonunda, Hibe Kredileri konusunda yöneltilen soruları cevapladı.

 Namık Cihan. Geyvemedya.com

4205 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

“ÇELİK Yapı Mühendislik” ten Bilgilendirme… için 1 yorum

  1. YUSUF ERTÜRK dedi ki:

    İbrahim ÇELİK bey’in bilgilendirme, toplantısına ve nazik davetine duyarsız kalamazdım. ÇELİK YAPI İNŞT çalışanlarına ve katılımcılara teşekkür ederim

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle