Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 12 Ocak 2019 | Alt Haberler, Fotoğraflar, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet, Yaşam

Cebesoy Paşa Anıldı…

Cebesoy Paşa Anıldı…

Milli Mücadele Kahramanı Ali Fuat Cebesoy kabri başında anıldı..

Milli Mücadele Komutalarından Ali Fuat Cebesoy adını aldığı Geyve’nin Alifuatpaşa Mahallesinde ölümünün 51. yıl dönümünde kabri başında anıldı

Kurtuluş Savaşı Kahramanlarından, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı Ali Fuat Cebesoy vefatının 51. yılında, Geyve İlçesi Alifuatpaşa Mahallesinde ki Alifuatpaşa Ortaokulunda düzenlenen bir programla anıldı.

Alifuatpaşa Ortaokulunda yapılan törene; Kaymakamımız İlyas Memiş, Garnizon Komutanı Per. Atğm. Hakan Has, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, Geyve MYO Müdürü Doç. Dr. Nermin Akyel, daire amirleri, siyasi partilerin temsilcileri, Geyve Muharip Gaziler Derneği Mensupları, Geyve Milli Mücadele Derneği Mensupları, Sakarya Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği mensupları, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının birlikte söylenmesi ile başladı. Belediye Başkanı Murat Kaya ve İlçe Kaymakamı İlyas Memiş günün anlam ve önemi ile ilgili birer konuşma yaptı. 

Kaymakam Memiş konuşmasında; Mazisi şan ve şerefle dolu milletimiz bir zamanlar Avrupa’nın ortalarında Viyana önlerinde at koştururken Hazar’dan Fas’a, Polonya’dan Yemen’e üç kıtaya hükmederken zamanla zayıflamıştı. Tecrübesiz ve hayalperest İtthat Terakki yöneticilerinin etkisi ile Birinci Dünya Savaşı’na girmiş bir çok cephede büyük mücadeleler verilmesine rağmen Osmanlı savaşın akabinde ağır bir yenilgi almış Misakı Milli sınırları içerisindeki vatan toprakları bile Mondros Mütarekesinin akabinde işgal edilmeye başlanmıştı. İstanbul’un da fiilen işgali üzerine mücadelenin ancak Anadolu’dan yapılabileceğine karar veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Ali Fuat Paşa gibi önde gelen komutanlar milli mücadeleyi Anadolu’da başlatmıştı. Sivas Kongresinin ardından Ali Fuat Cebesoy Geyve’ye gelerek tarihi köprünün ve istasyonun yanında daha sonra ismi Alifuatpaşa Mahallesi olarak değiştirilen burada karargahını kurarak Kuvayı Milliye Batı Anadolu Genel Komutanı olarak düşmana karşı mücadeleyi başlatmıştır.

Ali Fuat Cebesoy hem askeri kişiliğiyle milli mücadeledeki yaptığı önemli hizmetler ile hem daha sonraki yıllarda ulaştırma, bayındırlık bakanlığı ve meclis başkanlığı gibi önemli görevleriyle devletimize büyük hizmetlerde bulunmuş büyük bir şahsiyettir. İlçemizde medfun bulunuyor olması ilçemiz adına büyük bir gururdur. Bizler bunun farkında olarak gelecek nesillere ve halkımıza en iyi şekilde Ali Fuat Paşa’yı tanıtmaya, anlatmaya devam edeceğiz diyerek o kurtuluş savaşındaki önde gelen komutanlarımızı, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd etti.

Öğrenci Sude Çapoğlu ” Ali Fuat Cebesoy ” şiirini, Sümeyye Çavdar ” Salacaklı Ali ” şiirini , Zehra Besen şiirini okudu.Ali Fuat Cebesoy Paşa ile ilgili bir video izlendi.Öğrencilerden oluşan koro ” Ankara’nın Taşına Bak ” türküsünü seslendirdi.Okunan şiirler, oratoryom gösterileri ve Ali Fuat CEBESOY’un hayatını anlatan slayt gösterilerinin ardından Ali Fuat CEBESOY’un Alifuatpaşa Merkez Camii bahçesinde bulunan kabrinin başına geçilerek karanfil bırakıldı ve Kuran-ı Kerim okunarak birlikte dua edildi. Daha sonra Kuvay-ı Milliye Müzesi ve Cebesoy Müzesi ziyaretinin ardından program sona erdi.

Daha sonra İlçe merkezinde bulunan Geyve Öğretmenevi Konferans Salonunda Prof. Dr. Bünyamin Kocaoğlu ve Prof. Dr. Ayfer Özçelik’in konuşmacı olarak katılımları ile “Ali Fuat Cebesoy ve Milli Mücadele” konulu konferans verildi. Kaymakamımız konuşmacılara ve katılımcılara bu değerli konferansı sundukları için teşekkür ederek, kendilerine Belediye Başkanı Murat Kaya ile birlikte plaket takdiminde bulundu.

Namık Cihan/Geyvemedya.Com
1282 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Cebesoy Paşa Anıldı… için 1 yorum

  1. hakkı dedi ki:

    katılım az hükümetten muhalefetten kimler katılmış

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle