Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 14 Mart 2018 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet, Yaşam

Çam’ların Kurtarıcıları Üretilmeye Başlandı

Kolozoma Üretiliyor…

Geyve İlçe Orman İşletme Müdürlüğü tarafından hazırlanan; “Orman Zararlıları İle Biyolojik Mücadele Laboratuarı” n da, çam ormanların en önemli zararlılarından olan “Çam Kese Böceği” için KOLOZOMA üretilmeye başlandı.

Doğantepe Orman İşletme Deposunda hazırlanan mekanda yapılan üretme çalışmalarını; Hüseyin Koz ( Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü OZM Şb. Mdr.), Çetin Barsgan ( Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü OZM Şb. Orm. Müh.), Geyve Orman İşletme Müdürü Celalettin Kaba, Zekiye Bilin (Geyve OİM Şefi) yerinde inceledi. Üretim çalışmaların safhaları ile ilgili çalışanlardan bilgiler alındı.

Yapılan çalışmalar ile ilgili olarak şu açıklama yapıldı: ” Çam kese böcekleri ile yapılan bu mücadelenin adı biyolojik mücadeledir. Yöremizdeki çam ormanlarında yaygın olarak görülen çam kese böceği ile mücadele için onun yırtıcısı olan kolozoma böceği üretilmektedir. Böceklerin yumurtalarını alıyoruz laboratuarda, yumurtalardan bir süre sonra larvalar çıkmakta. Çıkan larvalar bir müddet sonra ormana yani doğaya salınıyor ve belli bir popülasyona ulaşmasına yardımcı olunuyor. Her iki böcek arasında bir denge oluşmasına yardımcı olunuyor.”

Namık Cihan/Geyvemedya.Com

1865 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle