Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 14 Mart 2016 | Alt Haberler, Geyve, Manşet, Teknoloji, Yaşam

” Çam Kese Böceği Mücadelesi ” Başladı…

ormanlarda-cam-kesesi-bocegi-mucadelesi-basladi- (7)Geyve Orman İşletme Müdürlüğü koruma sahalarında görülen çam kese böceği ile mücadeleye başlandı.

Ormanlık sahalarda sıklıkla görülen ve içinde bulunduğumuz aylarda keselerin belirginleşmesi ile vatandaşların dikkatini çeken çam kese böceği ile mücadele hız kazandı.

Akdoğan İşletme Şefi Medine Tetik konu ile ilgili kısa açıklamasında: “Çam kese böceği tırtıl döneminde çam ağaçlarının yapraklarını yemek suretiyle artım kayıplarına, estetik yönden görüntü kirliliğine ve bu sahalarda bulunanlarda alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır. Kesinlikle ağacın ölümüne sebep olmazlar. Kurumuş gibi görünen ağaçlar mayıs ayından itibaren tekrar yeşile bürünmeye başlarlar.” Dedi.

Akdoğan İşletme Şefliği ve Pamukova İşletme Şefliği sorumluluk sahalarında da, çam kese böceği ile mücadelede farklı yöntemler de uygulanmakta (Kafes – Havuz Yöntemleri).

Çam kese böceği tırtıl aşamasında iken, uygulanan biyolojik mücadele ile sorun çözülmeye çalışılmakta. En yaygın yöntemler; havuz ve tel kafes yöntemleri.

Çam ağaçlarından çeşitli yolarla kesilen keseler, 2X2.40 boyutundaki havuzlara veya 1X1X1 boyutunda tel kafeslere bırakılmakta. Bir süre sonra ölen tırtılların üzerine bırakılan sinek yumurtalarından çıkan böcekler-sinekler ile de çam kese böcekleriyle mücadele edilmekte.

Seçilen biyolojik uygulama ile ilaçsız bir ortamda, doğanın canlıları ile mücadele yapılmış olmakta.

Namık Cihan. Geyvemedya.com

3018 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle