Hoşgeldiniz  

Gülsüm Çakmak | 07 Nisan 2019 | Alt Haberler, Ekonomi, Gündem, Manşet, YAZARLAR

Çalışmadan Emekli Olmanın Yolu..İsteğe Bağlı Sigortalılık

ÇALIŞMADAN EMEKLİ OLANIN YOLU /İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILIK …

Danışanlarım tarafından en çok maruz kaldığım soru ‘çalışma durumum yok nasıl emekli olabilirim?’

İşte bu sorunun tam karşılığı; isteğe bağlı sigortalılık..

İsteğe Bağlı Sigortalılık Nedir? Koşulları Nelerdir?

Çalışmayan ve emekli veyahut malullük aylığı almayan kişiler isteğe bağlı sigortalı olabilirler. Ülkemizde 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihi olan 01.10.2008 tarihinden sonra yürürlüğe giren sigorta uygulamaları, birçok vatandaşımız tarafından yeterince iyi bilinememektedir. Bu yüzden vatandaşımızı aydınlatmak adına yazımızda 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereği isteğe bağlı sigortalılık hak ve yükümlülüklerine değinelim. 5510 sayılı Yasanın 50.maddesindeki ifadeye göre “İsteğe bağlı sigorta; kişilerin isteğe bağlı olarak prim ödemek suretiyle uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tâbi olmalarını sağlayan sigortadır.” Bu tanımdan anlaşılacağı üzere kişi kendi primini kendi öder ve emekli olur. Aynı zamanda hem kendisi hem de bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. İsteğe bağlı sigortalılık, 5510 sayılı Kanunun; 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının b bendi (Bağ-Kur) kapsamında sigortalılık süresi olarak kabul edilir.

İsteğe bağlı sigortalılar prim esas kazanç alt ve üst limiti arasında kendi seçecekleri gelir üzerinden prim ödeyebilirler.Bu durumda 2019 yılı itibariyle isteğe bağlı sigortalının ödeyebileceği en düşük prim tutarı 818,60 TL iken ödenebilecek en yüksek prim tutarı ise 6.104,10 TL’dir.Yüksek prim ödeyen kişiler hem emekli olduklarında hem de malul sayıldıklarında daha yüksek aylık alabilirler.

İsteğe Bağlı Sigortalı Olabilmenin Şartları İse;

İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için Türkiye’de ikamet edenler ile Türkiye’de ikamet etmekte iken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerdeki Türk vatandaşlarından; a) 5510 sayılı Kanuna tâbi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak veya sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak, b) Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak, c) 18 yaşını doldurmuş bulunmak, d) İsteğe bağlı sigorta talep dilekçesiyle Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunmuş olmak.

Bu şartları sağlayan vatandaşlarımız isteğe bağlı sigortalı olarak primini ödeyip emekli olabilecekler. En azından bu yazımızla vatandaşımızın aklında soru işareti kalan yerlere değinmiş olduk.

Saygılarımla

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ

1262 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle