Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 18 Kasım 2014 | Alt Haberler, Geyve, Manşet, Sakarya, Siyaset

Büyükşehir’in Bütçesi Oy Birliğiyle Kabul Edildi

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen Kasım Ayı Meclis Toplantısı’nın 2. Birleşimi’nde, Büyükşehir’in bütçesi 350 Milyon TL olarak kabul edildi. Başkan Toçoğlu, “Büyükşehir farkını vatandaşlarımıza hissettirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bütçemiz hayırlı olsun. Rabbim bu bütçeyle şehrimize hayırlı hizmetler sunmayı nasip etsin” dedi.

BÜYÜKŞEHİR-MECLİSİ-SAKARYA1Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın İkinci Oturumu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

350 Milyon TL

Meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi 2015 Mali Yılı Bütçesi’ni 350 Milyon TL olarak kabul etti. Başkan Toçoğlu, “Belediyemizin gelirlerini artırma noktasında çeşitli hazırlıklarımız var. İnşallah şehrimize katkı sağlayacak hizmetleri hayata geçirmek için çalışmamıza devam edeceğiz. Büyükşehir farkını vatandaşlarımıza hissettirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bütçemiz hayırlı olsun. Rabbim bu bütçeyle şehrimize hayırlı hizmetler sunmayı nasip etsin” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKŞEHİR BORCU

Konuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Evet belediye zor durumda, geçmişten aldığımız yükler var, belediyelerden aldığımız yükler var. Tabi bunların tamamı ilçe belediyeleri ve il özel idaresinden aldığımız yüklerden kaynaklanıyor. Belediyenin gelirlerini artırmak açısından bir takım hazırlıklarımız var. Hepimiz Sakarya için çalışıyoruz. Ne kadar katkı sağlarsak, şehrimiz o kadar ivme kazanır. Biz vatandaşlardan topladığımız paraları kuruşuna kadar dikkatli kullanmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

GEYVE’NİN ALTYAPISIgeyve-333

MHP’li Meclis Üyesi Sebati Koçsar ise Geyve ve Alifuatpaşa’da devam eden kanalizasyon hattı çalışmaları dolayısıyla vatandaşların büyük bir mağduriyet yaşadığını söyledi. Koçsar, “Geyve çamur içinde, vatandaşlar artık toz toprak yutmaktan bıktı. Benim bildiğim bir cadde kazılır, orası bitirilir sonra diğerine geçilir. Geyve şimdi her yer kazılmış vaziyette. Buraya 2012 yılında asfalt yapıldı, şimdi 5 trilyon heba oldu. 2 yıl sonra burası kazılacaktı madem o zaman neden yaptınız bunu?” diye sordu.

Alifuat Cebesoy kabri Perişan Durumda

Türkiye’de ilk kurulan müzelerden, Kuvayi milliye müzesi çok kötü durumda. Anahtarı bile ortada yok, Yeni düzenleme ile ‘’Yeni Büyükşehir Yasası’’na göre yetki ve sorumluluk Büyükşehir Belediyesine aittir. Müzede harita ve milyarlık vesikalar bulunmaktadır, Alifuat Cebesoy kabri Perişan Durumda dedi.

‘BU ÜLKE BÖYLE’

Çalışmalarla ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ise, “Altyapı çalışması yapılırken sıkıntı çekilmeyecek diye bir şey yok. Bu dünyanın her yerinde böyle. Bu ihaleler İller Bankası tarafından yapılıyor. SASKİ tarafından yapılmıyor. Biz ister miyiz yeni asfalt atmışız tekrar bozalım, ama bu ülke böyle. Yapılacak pek fazla bir şey yok. Derdimiz herkese nitelikli ve bol su ulaştırmak” diye cevap verdi.

SASKİ Genel Kurulu

Büyükşehir Meclisi’nin 2. Oturumu’nun ardından SASKİ Kasım Ayı Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. 11 gündem maddesinin görüşüldüğü Genel Kurul’da, yönetmeliklerle ilgili ilk 4 madde Hukuk Komisyonu’na havale edildi. Su ve Hizmet Tarifesinin görüşüldüğü 5. madde oy birliği ile kabul edilirken, Başkan Zeki Toçoğlu, su fiyatlarında herhangi bir zam yapmadıklarının altını çizdi. 6, 7, ve 8. gündem maddeleri de oy birliği ile kabul edilirken; 9. madde kapsamında iki denetçi seçimi yapıldı. Ali Kasım Aksoy ve Serdar Yener’in denetçi seçiminin ardından SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş Meclis üyelerine bir sunum gerçekleştirdi.

206 Milyon TL’lik devam eden yatırım

Rüstem Keleş, “SASKİ olarak bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz, devam eden ve hayata geçirmeyi planladığımız yatırımların tamamının bilimsel değerlere dayanmasına büyük bir önem gösterdik. Bu anlayışla gerçekleştirdiğimiz yatırımlarımız hız kesmeden devam ediyor. Şu an 206 milyon TL’lik yatırımımız devam ediyor. Bu yatırımlarımızı il sınırlarının tamamında sürdürüyoruz. İnşallah devam eden projelerimizi 2015 yılı sonuna kadar tamamlayacağız. Şehrimizin en hayati projelerinden olan Akçay Barajı ve HES projemiz devam ediyor. Akçay Barajı büyük bir aksilik çıkmazsa 2016 sonuna kadar tamamen bitireceğiz” dedi.

5 yıllık planlama

SASKİ tarafından Sakarya Nehri üzerine inşa edilen Hidroelektrik Santralinde de bugüne kadar toplam 4,5 Milyon TL değerinde enerji üretildiğini kaydeden Rüstem Keleş, “SASKİ olarak 2014 – 2019 yılları arasında Sakarya’da 328 Milyon TL’lik yatırım yapacağız. Bu yatırımlarla şehrimizin tüm noktalarına kaliteli ve bol içmesuyu temin etmiş olacağız” diye konuştu.

Şehrin su geleceğine garanti

Rüstem Keleş’in ardından SASKİ yatırımlarıyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Başkan Zeki Toçoğlu, “Akçay Baraj projemiz çok önemli bir proje. Gerek Sapanca Gölü’ne ilk defa alternatif bir kaynak teşkil etmesi bakımından ve gerekse enerji alanında sağlayacağı katma değer bakımından bu projeyi çok önemsiyoruz. Şehrimizin su geleceğini garanti altına almak için Su ve Kanalizasyon İdaremiz eliyle önemli yatırımları hayata geçirdik, geçirmeye de devam ediyoruz. İnşallah Akçay ve Ballıkaya Barajlarıyla, Çelik İsale Hattıyla ve diğer altyapı yatırımlarımızla şehrimizin su geleceğini garanti altına alacağız” dedi. Genel Kurul üyeleri, SASKİ 2015 Mali Yılı Bütçesi ve Performans Programını görüşmek üzere 25 Kasım Salı günü tekrar toplanma kararı aldı. SASKİ Genel Kurulu’nun ardından da Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri’ne Tarihi Uzunçarşı Yenileme Projesi kapsamında hayata geçirilecek çalışmalar ile ilgili bilgi verildi.

büyükşehir-meclisi-

2304 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle