Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 01 Kasım 2018 | Alt Haberler, Dünya, Geyve, Gündem, Manşet, üst Haberler, Yaşam

Büyükelçi Dişli, Güven Mektubunu Sundu

Dişli, Güven Mektubunu Sundu

Hollanda’nın Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli resmen göreve başladı.

Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli, Hollanda Kralı Willem-Alexander’a güven mektubu sundu. Lahey kentinde bulunan Noordeinde Sarayı’nda Kral Alexander tarafından kabul edilen Büyükelçi Dişli, güven mektubunu sunmasının ardından resmen göreve başladı.

GÜVEN MEKTUPLARI
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde geçen hafta gerçekleşen kabulde Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Marjanne De Kwaasteniet, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güven mektubu sunmuştu.

HOLLANDA İLE İLİŞKİLER
Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik büyükelçilerin karşılıklı atanacağı 7 Eylül’de duyurulmuş, Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi olarak Şaban Dişli atanmıştı. Hollanda da Ankara Büyükelçisi olarak Marjanne de Kwaasteniet’i atamıştı.

Hollanda ilişkileri seçim döneminde yaşanan olaylar ve Hollanda polisinin özellikle bakanlara yönelik zorba eylemleri nedeniyle askıya alınmıştı.

Büyükelçi Dişli Hollanda Kralı Willem-Alexander’a güven mektubunu sunmasının ardından büyükelçilik sayfasından mesaj paylaştı..

Hollanda’daki toplumumuzun değerli mensupları,

31 Ekim 2018 itibariyle Kral Willem-Alexander’a Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsıma tevcih ettiği güven mektubunu sunmam ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin Hollanda Krallığı nezdindeki Büyükelçisi olarak görevime başladım.

Hollanda önemli bir ekonomik ve ticari ortağımız ve müttefikimizdir. Dört asırı aşkın, köklü tarihi bağlara dayalı ilişkilerimizin ve işbirliğimizin önümüzdeki dönemde de her alanda geliştirilmesi önceliğimi teşkil edecektir.

17. Yüzyıldan itibaren Türkiye ve Hollanda’nın ekonomik üretim yapıları, lojistik ağları, piyasa özellikleri ve nihayet müteşebbislik gelenekleri birbirini tamamlayıcı bir nitelik arzetmiştir.

Günümüzde de, Türk ve Hollanda ekonomileri pek çok alanda tamamlayıcılık ilişkisi içinde büyük bir işbirliği potansiyeli taşımaktadır. Siyasi ilişkilerimizin yanında kültür ve turizm gibi bir çok alanda var olan işbirliğimizi daha da geliştirmeyi umuyoruz.

NATO, AGİT, Avrupa Konseyi, OECD gibi örgütlerdeki üyeliklerimiz,, AB’deki ortaklığımız esasen, insan haklarına saygı, demokrasi, hukukun üstünlüğü, şeffaflık ve serbest piyasa ekonomisi gibi ortak değerler bakımından uyumluluğun bir tescilidir

Karşılıklı üst düzey ziyaretler ve Wittenburg Konferansı ve Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) toplantısı gibi kurumsallaştırılmış istişare mekanizmaları önümüzdeki dönemde de ilişkilerimizin temel lokomotifi olmaya devam edecektir

Geçmişte bir süre bulunduğum Hollanda’da sizlerle yeniden buluşmakta memnuniyet duyuyorum.

Ülkemiz ile Hollanda arasında daimi bir bağ oluşturmakta olan sizlerin ilişkilerimizi daha parlak bir geleceğe taşıyan köprü işlevini sürdüreceğinize inanıyorum.

Hollanda ile işbirliğimizin daha da geliştirilmesi, bağlarımızın daha da sağlamlaştırılması konusunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Büyükelçiliğimizin bu yöndeki çalışmalarına katkıda bulunmaya devam etmeniz önem taşımaktadır. Büyükelçiliğimizin ve Hollanda’daki Başkonsolosluklarımızın kapısı vatandaşlarımıza açıktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, sizleri sevgi ve
saygı ile selamlıyor, en iyi dileklerimi sunuyorum.

Şaban Dişli

Büyükelçi

1513 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Büyükelçi Dişli, Güven Mektubunu Sundu için 1 yorum

  1. Fatma Dişli dedi ki:

    Allah muvaffak etsin inşallah. Vatana, millete hayırlı olsun. Dualarımız seninle Şaban ağabeyim.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle