Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 03 Şubat 2013 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Manşet, Yaşam

üzerinde geyve boğazı resmi olan degeri-500-bin-lira-olan-1000-tl-lik-banknot- mansetDeğeri 500 bin lira olan “1000 TL’lik banknot”

Türkiye’nin En Değerli Parası
Cem Yılmaz’ın reklam filmindeki banknotun değeri dudak uçuklatıyor.

Cem Yılmaz’ın oynadığı reklam filminde kullanılan Cumhuriyet’in ilk 1000 TL’lik banknotuna, bugün 300 ile 500 bin lira arasında değer biçildiği bildirildi.

TÜRKİYE’NİN EN DEĞERLİ PARASI”

Araştırmacı yazar Necati Doğan, ön yüzünde Atatürk portresi, arka yüzünde Sakarya Demiryolu Hattı ve Geyve Boğazı bulunan 1000 TL’lik banknotun Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu dönemde Türkiye’nin en değerli parası olduğunu söyledi.

Harf inkılabından önce basılması nedeniyle ön yüzünde Osmanlı Türkçesi ile ”Türkiye Cumhuriyeti” ibaresinin yer aldığını, filigran kısmında ise Türkiye Cumhuriyeti yazısının görüldüğünü anlatan Doğan, dönemin Maliye Bakanı Mustafa Abdülhalik Renda imzası bulunan banknotun tedavüle çıktığı 1927 yılında 1000 Cumhuriyet altınına karşılık değeri olduğunu belirtti.

Doğan, şunları kaydetti:

”İş Bankası’nın reklam filminde son derece az bulunan ve değerli olan 1000 TL’lik banknotun kullanılması koleksiyonerleri heyecanlandırdı. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kağıt paraları arasında en büyük değerdeki 1000 TL’nin değeri bugün 300 bin ile 500 bin lira arasındadır. Ancak paranın çil kondüsyonda (bankadan çıktığı günkü temizliği) olması durum

 

KAYNAK:www.haberler.com

4983 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Bu paranın üstünde Geyve Boğazı var.. için 2 Yorum

  1. cihat dedi ki:

    geyveye ne faydası olmuş

  2. […] direniş, Kutülamare gibi unutturuluyor. Adeta resmi tarihten düşürülüyor. Neden acaba? Oysa yeni rejimin bastırdığı ilk kâğıt para ve posta pullarının üzerinde Geyve Boğazı’… Gerçekten ilginç. İpucu verelim: Bu pullar ve paralar İngiltere’de bastırılmıştır. (Bir […]

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle