Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 25 Ekim 2018 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet, üst Haberler, Yaşam

Bozören Camii Restore Edilmeyi Bekliyor

Tarihi camii restore edilmeyi bekliyor

Geyve ilçesinde son yıllarda yapılan restorasyon çalışmaları vatandaşların takdirini kazanırken, Bozören mahallesindeki tarihi camide restorasyon için gün sayıyor.

Kültür Bakanlığı, Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca 2013 yılında 2. Grup tarihi eser olarak tesciline karar verilen Geyve Bozören köyü camiinin içindeki duvar boyaları ile ayva figürleri ve üzerindeki ayet yazıları aynı günkü gibi duruyor.Yaklaşık 150-200 yıllık olduğu tahmin edilen caminin iç süslemelerindeki ayva figürlerinin bulunması bölgedeki ayva yetiştiriciliğinin de çok eskilere dayandığını gösteriyor.

Edinilen bilgilere göre; Tarihi Bozören Camii için Ak Parti eski Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen zamanında restorasyon çalışması için girişim yapıldığı buna istinaden de ön keşif yapıldığı ancak resmi prosedürlerin devam ettiği öğrenildi.

Son zamanlarda ilçede yapılan Gazi Süleyman Paşa ile Kepekli Camiinin restorasyonu tamamlanmış, Elvanbey İmaretinin ise restorasyon çalışmaları devam ediyor olması ile birlikte İlçeye tarihi eser olarak bir yenisinin kazandırılması yönünde beklenti içinde olan köy halkı, caminin büyük bir umutla restore edilmesini bekliyor..

Ercan DEMİR-geyvemedya.com

1326 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle