Hoşgeldiniz  

Berzah Güneş | 27 Nisan 2019 | Gündem, Yaşam, YAZARLAR

‘Bölüm Başkanının Cinsel Tacizi’ Adlı Habere Yönelik…

‘Bölüm Başkanının Cinsel Tacizi’ Adlı Habere Yönelik…

13 Nisan 2019 Cumartesi günü yapılan ‘yok artık’ başlıklı haberle ilgili yazmak istedim ve ilk kez psikolojinin dışında, gündem konuşmuş olacağım. Bilmeyenler için, ‘Mağusa’da bir üniversitenin 71 yaşındaki müzik bölümü başkanı, cinsel saldırı ve cinsel taciz iddiasıyla tutuklandı.Saldırıya uğrayan genç kız polise giderek şikayetçi oldu ve bölüm Başkanı Profesör tutuklandı…’ İçler acısı değil mi? Fakat bir o kadar da gerçek!

Bu tip haberlere kulak aşinalığımız var elbette fakat şikayet edenlerden çok etmeyip, hocasından diploma alamayacağı, bursunun kesilmesi ya da dersten geçirmeme tehditleri alması sebebiyle böyle teklifleri, hatta daha ileri boyutlarını sineye çeken çocuklarımız var. Özellikle kız çocuklarımız ahlaki boyutlarda toplum içinde itibarının zarar görmesinden korktuğu için sessizliği tercih ediyorlar çünkü ne yazık ki ‘korkuyorlar’.

Tacizci kişilerin temelinde, genellikle belli bir statüye gelmiş olması kişi için yeterli gibi hissediliyor sanıyoruz ve ne yaşının geçkinliği, ne öz bakımını yapamayacak kiloda oluşu, ne de bir eşe sahip olması sapkınlığına engel olamıyorsa, engel olacak kişi kesinlikle ‘bizleriz’.

Bir genç, kız ya da erkek olmaksızın bir hocasının odasına bilgi edinme amaçlı girdiğinde, sadece bilgi alışverişi olmalı, fazlası ya da eksiği değil. Hocalarınızın odasına girdiğiniz de ilk soru ‘boyfriend’in var mı?’ olmamalı, gözleriyle imalı bakışlarını yakaladığınızda sessiz kalmamalısınız doğrudan o bakışın motivasyonunu soracak cesarette olabilmelisiniz.

Sizler anne babalarınızın biricikleri, dünyalarındaki en özel şeysiniz. Bu muamelenin tersiyle yaklaşan kişi ve kişileri bloke etmek durumundasınız.Üniversite biz gençlerin bilimle içli dışlı olarak, kendimizi geliştirmemiz, büyümek ve üretmek için bulunduğumuz bir platformdur. Siz kimsenin görsel ya da hormonel zevkleri için orada değilsiniz.

Hiçbir şeyden habersiz ebeveynler, maddi manevi fedakarlıklarının karşılığını, evlatlarının değersiz bir et parçası muamelesi gördüğünü bilmeden yapıyor ve diplomasıyla eve geleceği gün için yıllarca özlem duyuyor ancak evlatları sadece dersleriyle değil, hocalarının ahlaksız teklifleriyle de mücadele etmek zorunda kalıyor. Buna izin veren bir evladımız var ise bu bizim eksikliğimizdir.Çocuklarımıza hakkını savunabileceği özgüveni ve cesareti daima vermeliyiz. Sebep ya da sonuç her ne olursa olsun çalacakları kapı ailesi ve hukuki yollar olan bireyler yetiştirmeliyiz.

Bu muamele sonrası polise giderek, bu şikayeti yapabilmiş arkadaşımızı yürekten kutluyorum. Yeni nesil olarak değişiyoruz, gelişiyoruz. Bu muameleye uğrayıp susmak zorunda hisseden, benim de bizzat bildiğim arkadaşlarıma da bu haber ve haberlerin cesaret vermesi ümidiyle… Son olarakiçinde bulunduğunuz iş, okul, kişiler ya da kurum sizin son seçeneğiniz değil, iyi insanlar halen varlar…

293 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle