Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 30 Ekim 2013 | Dünya, Gündem, Teknoloji, Videolar

Boğaz’da tarihi gün; Marmaray açıldı

asrin-projesi-marmaray-acildi“Asrın Projesi” olarak nitelendirilen Marmaray, düzenlenen törenle hizmete girdi.
Japonya Başbakanı Abe’nin “Tokyo’dan İstanbul’a kadar hızlı tren yolu kuralım” önerisine yanıt veren Başbakan Erdoğan, “Tokyo, Pekin, Londra, Üsküdar. Olur mu olur” dedi. Kudela kesilirken ise, Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan’dan bir istekte bulundu ve Erdoğan da 15 gün Marmarayın ücretsiz yapabileceklerini söyledi.

Marmaray, Cumhuriyet’in 90. yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Victor Ponta’nın yanı sıra 8 ülkeden 9 bakanın katılımıyla hizmete açıldı.

Marmaray için açılış töreni Üsküdar İstasyonu’nda gerçekleştirildi.

BİNALİ YILDIRIM: “ASRIN PROJESİNİ ARMAĞAN EDİYORUZ”

Tarihi güne hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bugün Türkiye iki bayramı birden kutluyor. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90’ncı yıl dönümünü kutluyoruz. 90’ncı yılına asrın projesi Marmaray’ı armağan ediyoruz.

Bugün çok heyecanlıyız. Haklı bir gururun heyecanını yaşıyoruz. Çünkü Marmaray projesi üzerinden yüzyıllar da geçse Türk milletinin hayalleri gerçeğe dönüştürdüğünün ispatıdır.

Sayın Cumhurbaşkanım şeref verdiniz. Sizin de doğum gününüzde, cumhuriyetin de doğum gününde Marmaray İstanbul’umuza Türkiye’mize hayırlı olsun.

Hemen hemen projenin her kademesinde titizlikle çalışmaları takip eden, Marmaray’ı milletimize armağan eden Sayın Cumhurbaşkanım Sayın Başbakanım yüz bin kişilik ulaştırma ailesi adına sizlere şükranlarımı arz ediyorum.

Üsküdar’ın fethi İstanbul’un fethinden 101 yıl önce gerçekleşti. İstanbul sevdalısı şair Yahya Kemal’in dediği gibi;

“Üsküdar bir ulu rüyayı görenler şehri,
Seni gıptayla hatırlar vatanın her şehri

Hepsi der: “hangi şehir görmüş onun gördüğünü?
Bizim İstanbul’u fethettiğimiz mutlu günü.”

“MARMARAY’DAN ÖNCE, MARMARAY’DAN SONRA”

Artık İstanbul Marmaray’dan önce Marmaray’dan sonra diye anılmaya başlıyor. Çünkü Marmaray projesi İstanbul’un bilinen tarihini 6 bin olarak bilinen tarihi 8500 yıla çıkarıyor. İstanbul’un tarihini Marmaray ile yeniden yazıyoruz.

Ayrılıkçeşme’si yüzyıllarca insanlar Hacca yola sefere uğurlandığı bir mekan idi. Marmaray bu mekanı Ayrılıkçeşmesi olmaktan çıkarıp vuslatçeşmesine dönüştürecek. Elbette Ayrılıkçeşmesi Üsküdar Sirkeci Kazlıçeşme arasında seyahat süresini 15 dakikaya düşürecek Marmaray İstanbul’un iki yakasını bir araya getirecek en önemli projedir.

Bu projenin temelini 9 Mayıs 2004 tarihinde burada atmıştık. Allah’a şükrediyorum, hamd ediyorum. En güzel yıllarını gençliğini çocukluğunu bu mübarek şehirde geçirmiş bir kardeşiniz olarak bu projenin bitirildiğini görmek, cumhurbaşkanımıza başbakanımıza nasip ettiği için Allah’a şükrediyorum.

ERDOĞAN: “HAYIRLI OLSUN”

Sayın Cumhurbaşkanım, sayın konuk cumhurbaşkanı, değerli Meclis Başkanımız, Japonya ve Romanya’nın değerli başbakanları, ülkemizin değerli yargı yöneticileri, dost ve kardeş ülkelerden aramızda bulunan değerli bakanlar, ülkemizin değerli bakanları, değerli büyükelçiler, kıymetli misafirler, hanım efendiler beyefendiler, elbette bugün yaşadığımız büyük gururun hem sahibi hem de öncelikli muhatabı olan aziz İstanbullular sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Marmaray’ın İstanbul’a ülkemize tüm insanlığa hayırlı olmasını temenni ediyorum.

“SULTAN İKİNCİ MEHMET’İ YAD EDİYORUM”

Hüner bir şehr bünyâd etmektir; reâyâ kalbin âbâd etmektir demişti bu şehrin fatihi. 1453’te şehre girdiği andan itibaren işte bu dizelerinde ifade ettiği gibi İstanbul’u imar etmek için çalışmış, halkın gönlünü abad etme vazifesini bizlere miras olarak bırakmıştır. Sultan İkinci Mehmed’i rahmet yad ediyorum.

“ÖZELLİKLE 29 EKİM’DE AÇMAK İSTEDİK”

Asrın projesi Marmaray’ı anlamlı bir günde hizmete açıyoruz. Evet bugün cumhuriyetimizin kuruluşunun 90’ncı yıl dönümünü kutluyor, milletçe yurt içinde ve yurt dışında coşkuyu yaşıyoruz. Marmaray’ı özellikle 29 Ekim’de açmak istedik.

“10. YILDA DEMİRAĞLARLA GURUR DUYUYORDUK”

Bu kardeşinizde bu şehirde doğdu, bu şehirde büyüdü, şimdi de Üsküdar’da yaşıyor. Bugün yaşadığımız gurur Türkiye’nin gururudur. Ama bugün yaşadığımız gurur cumhuriyetimizin birlik ve kardeşliğimizin gururudur. Cumhuriyetimizin 10. Yıl dönümünde demir ağlarla gurur duyuyordu.

10. yılın kazanımlarına yenilerini ekleyerek demir ağlarını, kara yolu, deniz yolu ağlarını kat kat artırarak 90’ncı yılda benzer bir gururla idrak ediyoruz.

“MUSTAFA KEMAL KIRIK DÖKÜK BİR GEMİYLE…”

Cumhuriyetimizin ilanına giden süreci hiçbir zaman unutmadık. Nasıl zorlu bir yol olduğunu hiç unutmadık. Gazi Mustafa Kemal buradan İstanbul’dan Samsun’a ulaşmak için kırık dökük bir gemiyle Karadeniz’in o meşhur çılgın dalgalarıyla mücadele etmiş, Samsun’a ulaşmıştı.

Kurtuluş Savaşı’mızı kağnılar üzerinde taşınan cephaneyle başarıya ulaştırdık. Destanlar yazdık. Allah şehitlerimize rahmet etsin.

Yolun medeniyet olduğunu, bağımsızlık, kalkınma olduğunu milletçe çok yakından tecrübe ettik.

Cumhuriyet tarihinde 6 bin 100 km yol yapılmışken, 11 yılda 17 bin kilometre yol ekledik. Yapılan yatırımların üzerine kat kat fazlalarını ekledik. İnşa ettiğimiz yollarla sadece şehirleri değil gönülleri de birbirleriyle buluşturduk. Hızlı tren hatlarıyla, uçaklarla, uzakları yakın ederken, kuzeyi güneyle doğuyu batıyla kucaklaştırdık.

Göreve geldiğimizde 26 havaalanı var. Bugün 50 havaalanını aşmış durumdayız. Cumhuriyetimizi sadece ulaştırma ağlarıyla ayağa kaldırmak noktasında olmadık. Aynı zamanda kardeşlik birlik ve dayanışma ağlarıyla adalet eşitlik demokrasi ağlarıyla nakış nakış işleyerek çok daha güçlü bir yapıya kavuşturduk:

Marmaray sadece iki kıtayı birbirine bağlamakla kalmıyor 150 yıl önceki hayalleri gerçekle buluşturuyor. Marmaray bu aziz milleti inandığı zaman neleri yapacağını görebileceği bir imanla buluşturuyor.

“TOKYO, PEKİN, LONDRA, ÜSKÜDAR. OLUR MU? OLUR”

İşte onun için diyorum ki Marmaray sadece bir İstanbul projesi değil. Aynı zamanda bir insanlık projesidir. Marmaray İstanbul’un olduğu kadar 81 vilayetin projesidir. Az önce Abe güzel bir şey söyledi. Japonya ile İstanbul’u birleştirmek. İnşallah Tokyo, Pekin, Londra, Üsküdar. Olur mu? Olur.

Marmaray Pekin’den Londra’ya kadar tüm dostlarımızın projesidir. Şimdi Japonya ile bir başka adımı atıyoruz. O adım da inşallah Sinop’taki nükleer enerji projesini Japonya-Fransa-Türkiye olarak birlikte inşa edeceğiz.

Burada denizin altından geçecek bu trenler. Yolcuları olduğu kadar sevgiyi muhabbeti aşkı kardeşliği de kıtalar arasında taşıyacaktır.

Biliyorsunuz bununla bitmiyor. 2015’te de inşallah otomobillerin geçeceği tüp geçitleri de bitiriyoruz. Otomobiller de inşallah o tünelden geçecekler. Aynı yıl üçüncü köprüyü de bitiriyoruz. 76 milyon aziz milletimin de dost ve kardeş tüm dünya halklarının da bilmesini isteriz ki biz Marmaray’ı tarihimize yaraşır şekilde barışın kardeşliğin üzerine inşa ettik.

“HERKES BU TABLODA PAY SAHİBİDİR”

Bizi sevsin ya da sevmesin, bize oy versin ya da vermesin. Her bir kardeşim bu büyük yatırımla gurur duysun. Biz bu büyük projeyi başlatan tamamlayan olduk. Ama biliniz ki 150 yıl önce hayalini kurandan, bugün bu şehirde aynı dönemde yaşayana kadar herkes bu tabloda pay sahibidir. Marmaray hepimizin eseri. Ülkemizin eseridir. Her zaman bir şey söylüyoruz. Biz bu milletin efendisi değiliz, biz bu milletin hizmetkarıyız.

“MARMARAY’A KARDEŞ KAZANDIRACAĞIZ”

Denizin altına inşa edeceğimiz tüp geçitle de, en kısa zamanda Marmaray’a bir kardeş kazandıracağız. Üçüncü köprüyü, havalimanını, körfez geçişini tamamlayıp projelerimize yenilerini ekleyeceğiz. Sadece birkaç ay içinde İstanbul’u hızlı treni de kavuşturacağız.

Marmaray biliyorsunuz şu gördüğünüz boğaz ters yöne iki akıntının olduğu ve 62 metre derinliğinde tüp tünelle kıtaları birleştiren bir yapı olma özelliği taşıyor.

Asrın projesi Marmaray inşasındaki titizlikle, sağlamlığıyla, bir ulaşım projesi olduğu zaman tarihin altın harflerle yazacağı bir sanat eseri oldu.

“TARİHİ ESERLERİ DÜNYA MEDENİYETİNE KAZANDIRDIK”

Balıkların göç yollarına engel olmayacak şekilde düşündük. Belirlediğimiz sürede bitmesine mani olsa da tarihi eserleri dünya medeniyet tarihine kazandırdık. Bugünden itibaren iki kıta arasındaki süreyi 4 dakikaya indiriyoruz.

SOMALİ CUMHURBAŞKANI HASAN ŞEYH MAHMUD

Bugün burada sizlerle birlikte olmak hem kendi adıma hem Somali halkı adına büyük bir onur.

Bu büyük ve mutlu günde, Somali halkına vermiş olduğu katkılar için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.

Bu büyük kutlama gününde, 90 yıl önce verilen onur dolu mücadele sonunda sizlerle birlikteyiz. Somali halkı ve devleti olarak Türkiye’nin sergilediği liderlik için minnettarız. 19 Ağustos 2011’de hem ailesi hem de kabine üyeleriyle birlikte ziyaret gerçekleştirmişti. Bu ziyaretten dolayı minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

GÜL: “153 YIL ÖNCE HAYAL EDİLDİ”

Hepinizi sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Bugün cumhuriyetin 90’ncı yaş gününü kutlarken hükümetimiz çok büyük bir hediyeyi de vatandaşlarımıza sunuyor. Marmaray projesi sadece İstanbul için değil dünya için sayılı büyük projelerden birisi. Bunun da açılışını yapmaktan gurur duyuyoruz.

Önce hayal edilir, sonra da iş bilen kararlı vizyon sahibi insanlar çıkar ve bunları gerçekleştirirler. 153 sene önce hayal edilen proje bugün ne mutlu ki hükümetimiz tarafından gerçekleştirildi.

Hep beraber Üsküdar meydanda temelleri atmıştık. Çok şükür bugün yine hep beraber açılışını yapmanın gururunu yaşıyoruz.

“HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Son yıllardaki istikrar ve gücen ortamı büyük projelerin yapılmasına imkan vermiştir. Önümüzdeki dönemde de muhakkak daha büyükleri de hizmete girecektir.

Başbakan Erdoğan büyük bir kararlılıkla bu projeyi takip etti. Bakan Binali Yıldırım, sadece bu değil diğer projelerde gayet kararlı bakanlık sorumluluğu çerçevesinde takip etti.

Bununla ilgili çok yazılar konferanslar verilecektir. Bu projeyi gerçekleştiren ekip, başta TCDD yönetimi olmak üzere her kademede bunu üstlenen yerli yabancı şirketlerimiz, burada çalışanlar, teknisyenler herkese tekrar teşekkür ediyorum.

15 GÜN ÜCRETSİZ
Konuşmaların ardından katılımcılar hep birlikte sahneye çıktı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, katılımcılarla dua okudu.

Cumhurbaşkanı Gül’ün önerisi üzerine Başbakan Erdoğan, “15 gün burayı ücretsiz yapalım” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile diğer katılımcılar, trenle Avrupa Yakası’na geçerek Yenikapı İstasyonu’na gidecek.

İLK SEFER 20 DAKİKA SÜRDÜ

Vatman koltuğuna Abdullah Gül otururken, kabinde Başbakan Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı, Japonya Başbakanı, Bakan Binali Yıldırım, Meclis Başkanı Cemil Çiçek de yer aldı.

Tarihi yolculuğu gerçekleştirecek ilk tren, saat 17.18’de Yenikapı İstasyonu’na doğru yola çıktı.

HATIRA PLAKETİ ÇAKILDI

Hareketinin ardından tren tünelin ortasında, Avrupa ve Asya’nın birleştiği noktada, durdu. Liderler günün anısına tünele hatıra plaketi çaktı. Marmaray’ın ilk seferi 20 dakika sürdü.

İŞTE MARMARAY’IN HİKAYESİİİ

2287 Kez Görüntülendi.
Etiketler: ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle