Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 19 Kasım 2014 | Alt Haberler, Ekonomi, Manşet, Sakarya

Biosun’dan Geç Gelen Tanıtım


Biosun katı atık işleme tesislerinde basın toplantısı düzenleyen başkan vekili Hakan Alkan ve İcra kurulu üyesi Emre Akın Sait işletmeden sendikalı diye işçi çıkarmadıklarını söyleyerek, Biosun’un bölge ekonomisine yıllık 2,5 milyon lira katma değeri bulunmaktadır, dedi..

biosun-basin-toplantisi-pamukova- (12)Pamukova İlçesinde kurulu olan; ” BİOSUN Katı Atık Değerlendirme” Yönetimi, fabrikada kahvaltılı basın toplantısı düzenledi. Toplantıya; İlde görev yapan yerel-ulusal basın mensupları katıldı.

SUNUM YAPILDI

Kahvaltılı sohbet ve bilgilendirme toplantısında işleme merkezini tanıtan 3 dakikalık sunum yapıldı, başkan vekili Hakan Alkan ile icra kurulu üyesi Emre Akın Sait çalışmalar hakkında bilgiler verdi. 3 dakikalık sunumda işletmenin çalışma sistemi anlatıldı ancak “şu anda uygun değil” gerekçesi ile basın mensuplarına işletme gezdirilmedi.

SORULAR YÖNELTİLDİ

Gazeteciler tarafından sorular yöneltildi ve alınan notlardan sonra Emre A. Sait soruları topluca cevapladı. Soruların bazıları: ” Kuruluş olarak kendinizi neden anlatamadınız? 23 işçi işten neden çıkarıldı? At gübresi depoluyor musunuz? Koku giderici parfüm kullanıyor musunuz? Pamukova çöplüğü kontrolünüz altında mı? STK lara yönelik destek çalışmalarınız var mı? Meslek hastalıkları riski için hangi önlemler alınıyor?

ATIKLARDAN ELEKTRİK VE ENERJİ ÜRETİLİYOR

Başkan vekili Hakan Alkan 2008 yılında Pamukova ilçesinde faaliyete geçen Hexagon Biosun katı atık işleme merkezinde, atıklardan yılda 8.6 milyon KW Elektrik, ısı enerjisi, organik gübre ve torf toprağı üretildiğini söyledi. Hakan Alkan, Biosun katı atık işleme merkezinin Dünya’daki en önemli bir tesis olduğunu belirterek Pamukova’da kurulu bu işletmenin yanı sıra Söke,Ödemiş, Bilecik yörelerinde aynı tesislerden kuracaklarını belirtti.

İŞTEN SENDİKALI İŞÇİ ASLA ATILMADI

Hakan Alkan ve Emre Akın Sait gazetecilerin sorularını cevaplarken Çelik-İş sendikasının iddia ettiği gibi sendikalı olmaları nedeni ile işten çıkarılan işçi olmadığını söylediler, ancak çeşitli nedenler ile şimdiye kadar 99 işçinin işten çıktığını belirttiler. Başkan vekili Hakan Alkan bu konuda şöyle konuştu. “İşçilerin sendikalı olması yasal haklarıdır, bizim iş kolumuza göre Çelik –İş sendikası biz uygun değil. İşletmemizden şimdiye kadar 99 işçi çıkmış yada çıkarılmıştır. Bu işlem sendikalı oldukları için değil, 65 işçi çeşitli disiplin konularından, 4 işçi devamsızlıktan, 6 işçi performans düşüklüğünden, 24 işçi deneme süresinde ortaya çıkan sorunlar nedeni ile işten ayrıldılar “ dedi.

KALİFİYE ELEMAN BULAMIYORUZ.

Biosun da 254 çalışan var; 39 beyaz yakalı, 215 mavi yakalı-işçi. Bu güne kadar; 99 iş akti feshi oldu. 65 işçi disiplin suçu nedeniyle, 4 işçi devamsızlık nedeniyle, 6 işçi performans düşüklüğü nedeniyle, 20 işçi deneme süresindeki performans düşüklüğü nedeniyle,2 işçi iş kazası nedeniyle iş akitleri fesh edildi. 20 işçi açığımız var. İhtiyaç duyduğumuz işçiyi bulamıyoruz. Bu bölgede en yüksek ücret politikasını uyguluyoruz

İŞ GÜVENLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

İş yerimiz Çalışma Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı, Tarım bakanlığı tarafından bir çok konuda denetleniyor. İş kazaları olmuyor mu? oluyor, keşke olmasa. Bir arkadaşımızın kolu koptu, gerekenler fazlasıyla yapıldı. Bir arkadaşımız merdivenden düştü, 5 m den düştü dediler, 1,5m den düştü halbuki. 2 yıldır faaliyetteyiz. Bir çalışan arkadaşımız, kendi tarlasına yazılı izinle aldığı suyu dökerken ihbarla yakalandı, biz ceza aldık. Şirkette sorgu odası diye bir konsept yok. İnsan kaynakları müdürü Aylin Hanımdır ve kendisi 5 aylık hamiledir. Güvenlik profesyonel bir şirket tarafından sağlanıyor. Başka kişilerin güvenliği sağladığı iddiaları asılsızdır.” Dedi.

MALİ YÜKTEN TASARRUF

Hakan Alkan toplantının sonunda “Biz çok yeni işletmeyiz, tabii ki iş kolumuzu tam olarak anlatamadık ancak günler geçtikçe bu sorun ortadan kalkacak, biz ülke ekonomisine önemli katkılar yapıyoruz. Bizim kendi imkanlarımız ile Pamukova ilçesinden topladığımız atıklar nedeni ile Pamukova Belediyesine yılda 2,5 milyon lira kazandırdığını söyleyen Emre Akın Sait: “Bu fabrika 29 yıllığına sözleşme yaptı. Kurulum aşamasında zaten 5 yılımız geçti. 25 yıl sonra Fabrika Pamukova belediyesine devir edilecek.”dedi.

Namık CİHAN-Geyvemedya.com

4079 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Biosun’dan Geç Gelen Tanıtım için 1 yorum

  1. engin dedi ki:

    müsait olunca geyvede ki fabrikaları da haber yaparmısınız?hep biosun bizimkiler çokmu iyi taraflı davranmayın bu yorumuda yayınlayın hep baklava yenmez

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle