Hoşgeldiniz  

Ferdi KARADERE | 27 Ekim 2013 | Alt Haberler, YAZARLAR

Belediyecilik Anlayışımız ve Yerel Seçimler

FERDİ KARADERE KÖŞE YAZISIYerel seçimlere çok az bir zaman kaldı. Partilerin adayları hala belli değil. Herkes bir beklenti içinde. Acaba kim aday olacak. Özellikle bir İstanbullu olarak bu konuyu çok önemsiyorum. Çünkü verdiğimiz bir oy şehrimizin kısa dönemde en az 4-5 yılını ve uzun vadede tabi ki geleceğini çok ama çok ilgilendiriyor. Doğru bir başkan kentimizi ihya edebilir tam tersi yanlış birisi hepimizin hayatını daha da zorlaştırabilir.

Bana göre yeni belediye başkanı ilk olarak toplu taşıma araçlarının kullanımını arttıracak modern projeler yapmalı. Bu şekilde şahsı araçlarımızı kullanmadan ve trafik sorununu azaltarak benzine vereceğimiz para da cebimizde kalır. Tabi toplu taşımacılıkta belediyelerin orta ve uzun vadeli politikaları konusunda titiz olmalıdır.
Özellikle büyük şehirlerdeki belediyelerin metro, tramvay hatlarının yaygınlaşmasını sağlaması şart. Belediye Başkanını seçmekten amaçlarımızı iyice belirlememiz lazım. Yerel seçimlere çok az bir zaman kaldı ve kime neden oy vereceğimizi hep birlikte gerekirse eşimizle dostumuza danışarak bulmamız gerekir. Körü körüne futbol takımı tutar gibi Belediye Başkanı seçmemeyi çalışmamız lazım. Bu çok önemli bir konu. Yaşadığımız kentin huzuru, refahı ve geleceği güçlü yerel yönetime bağlıdır. Bu da yetmiyor, kararlı, sözüne sadık ve çağa ayak uydurabilen bir başkanı hak ediyoruz. Seçimlerden aylar önce kamuoyu oluşturarak ve sivil haklarımızı kullanarak adaylara sorular yönetmemiz gerekir. Neden aday olmak istediklerini, orta ve uzun vadede kentimiz için planladığı toplu taşıma sisteminin incelikleri, hangi bütçeyle ne kadar iş yapabileceklerini, kaynak bulmakta zorluk yaşayıp yaşayamayacağını, ne kadar vergi alacaklarını sormak şart. Mutlaka bu kamusal baskılara sağlıklı yanıtlar veren insanlar çıkacaktır. Başkan adayını bilmeden tanımadan, kariyerinin başkanlık konusunda yeterli olup olmamasını tespit etmeden sırf sempati duyduğumuz partiye mensup olduğu için oy vermemeliyiz diye düşünüyorum.

Hepimizin ve gelecek nesillerimizin kentlerini bu insanlar inşa edecek ve bize hizmet sunacak. Onlar bize hizmet edecek. Bizim patronumuz olmayacak. Bizim için çalışacak ve yaşadığımız şehrimizi güzelleştirecek, trafiği rahatlatacak, modern ve yeterince bol sayıda toplu taşıma sistemi kuracak ki biz de özel aracımızla trafik yaratmadan, benzin tüketmeden ve çevreyi kirletmeden yaşayabilelim. Bütün bunları hak ediyoruz. Modern bir şehirde yaşamayı hak ediyoruz. Temiz, yeşil, gürültüsüz, trafiksiz ve kültürlü bir şehirde birbirlerimize saygı göstererek yaşamayı hak ediyoruz. Bu söylemler gerçekten uzak değil yeter ki doğru belediye başkanını seçelim ve sürekli yaptıklarını sivil haklar ve saygı çerçevesinde sorgulayalım, eleştirelim ve denetleyelim. 

Ferdi KARADERE

3006 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Belediyecilik Anlayışımız ve Yerel Seçimler için 1 yorum

  1. Murat MARANGOZ dedi ki:

    Keşke insanlar sorgulasa kime neden oy atacağını bilse mevcut yönetimin elindeki bütçe ile neler yaptığını sorgulasa açıklanan KKEG(Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler) sorgulasa umarım insanlarımız bunları irdeler ve sağlıklı kararlar verir.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle