Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 17 Nisan 2014 | Gündem

BDDK HAREKETE GEÇTİ

31. Meslek Komitesinin, girişimleri ile telekomünikasyon ve benzeri ürünlerin alımında taksitlendirme amaçlı hediye kart uygulaması durdurularak, haksız rekabet ve müşterilerin garanti kapsamı dışında kalması önlendi.

18360Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 31. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısında cep telefonu satışlarında taksitli satışların yasaklanmasına rağmen devam eden taksit uygulamalarını değerlendirdi.

Komite Başkanı Murat Korkmaz başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya ayrıca Başkan Yardımcısı İbrahim Arabul, 31. Meslek Komitesinden meclis üyesi Behlül Bayrak ve Necmettin Kırık, Enes Sevindik katıldı.

Toplantının ana gündem maddesinde taksitli cep telefonu satışlarının yasaklanması uygulamasının sektördeki yansımaları görüşüldü. Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan 31. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Behlül Bayrak, “Taksitli cep telefonu satışı ilgili düzenlemelerle yasaklanmıştır. Oysa piyasada çeşitli uygulamalarla cep telefonları satışında taksit yapıldığı görülmektedir. Aksesuar satışı yanında hediye cep telefonu verilmesi şeklinde yapılan uygulamalarla; satın alınan ürün cep telefonu değil, çeşitli cep telefonu aksesuarı olduğu için, satın alınan cep telefonu ürün garanti kapsamından çıkmaktadır. Bu satışlara tüketicilerimizin itibar etmemesi mağduriyet yaşamamaları açısından önemlidir. Bu tarz mağduriyetin yaşanmaması adına Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu öncülüğünde yazılı girişimlerde bulunuldu” dedi.

satso-31-meslek-komitesi

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ise konunun çözümüne yönelik olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan gelen yazılı açıklamayı değerlendirerek, “Bilindiği üzere 1 Şubat 2014 tarihinden itibaren yürürlüğü giren düzenleme ile cep telefonu, gıda, yemek, akaryakıt ve kuyum sektöründe taksitlendirme yapılmayacak;  elektronik, mobilya ve beyaz eşya satışlarında ise taksit sayısı 9 ayla sınırlı tutulacaktı. Oysa büyük teknoloji mağazaları özellikle cep telefonlarında hediye kart adı altında çeşitli uygulamalarla bu düzenlemeyi aşmaya başladı. Konu hem tüketicilerin hem de kanunlara titizlikle riayet etmeye gayret eden üyelerimizin mağdur olmasına neden oldu. Bu vesile ile, ilgili kurumlara 31. Meslek Komitesinin talebi üzerine yaptığımız girişimler neticesinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan konunun önemi ve çözümüne yönelik bir cevap geldi. İlgili yazıya göre Banka kartları ve Kredi kartları Hakkında Yönetmeliğin 26. maddesinin 7. fırkasında kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon ve kuyumla ilgili harcamalar ile yemek, gıda ve akaryakıt alımlarında taksit uygulanamayacağı belirtilerek Yönetmeliğe aykırı uygulamalar yapan işyerlerine ilgili kurumlarca uyarı yapılacağı bildirildi. Ayrıca Kredi kartı ile gerçekleştirilecek telekomünikasyon ve kuyumla ilgili harcamalarda ve yemek, gıda, akaryakıt ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamayacağı da belirtildi. Bu uygulama ile sadece SATSO üyelerini değil, ülkemizdeki tüm tüketici ve sektör temsilcilerinin mağduriyetlerini gidermiş olmanın mutluluğunu yaşarken haksız rekabetin de elimizden geldiğince önlenmesine destek oluyoruz” şeklinde konuştu.

mahmut-kosemusul

 

1281 Kez Görüntülendi.
Etiketler: , , , ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle