Hoşgeldiniz  

Fahrettin KESKİN | 19 Mayıs 2013 | Alt Haberler, YAZARLAR

Bayanlar pantolon ile namaz kılabilirler mi?


24940İnsan vücudunda örtülmesi farz, görünmesi ve gösterilmesi yasak olan, başkaları tarafından da bakılması haram olan yerlere ‘avret’ denir. Kadınların mahremleri olmayan kimselere karşı el, yüz ve ayakları dışında kalan bütün bedenleri avrettir. Buraların, namazda ve namaz dışında yabancılara karşı örtülmesi ve giyilen elbisenin vücut hatlarını belli edecek şekilde dar, tenini gösterecek şekilde ince ve şeffaf olmaması gerekir. 

Zira Hz. Peygamber (s.a.s.) bu şekilde giyinenleri, “Giyinik olduğu hâlde çıplak” olarak nitelendirmiş ve ahirette cezalandı- rılacaklarını bildirmiştir. Giyinik olduğu hâlde çıplak nitelemesi, giyilen elbisenin vücut hat- larını belli edecek ölçüde dar veya içini gösterecek biçimde şeffaf olmasını kapsamaktadır. Dar veya içini gösterecek kadar şeffaf olmayan pantolonla bayanların namaz kılmalarında bir sakınca yoktur. Vücut hatlarını ortaya çıkaran dar pantolonla namaz kılmak ise uygun değildir. Altını gösterecek şeffaflıktaki elbise ile namaz kılmak ise caiz olmadığı gibi namazı da sahih değildir

Din İşleri Yüksek Kurulu

2299 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle