Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 25 Kasım 2013 | Alt Haberler, Eğitim, Manşet, Sakarya

Başkan Nalbant’tan ‘Dershane’ açıklaması

seder başkanı beşir nalbantın dershaneler açıklamasıNalbant, yaptığı açıklamada, hükümetin uzunca bir zamandır gündeminde bulunan dershanelerin kapatılması çalışmasının son günlerde kamuoyunda sıkça tartışıldığını belirtti.

Sakarya Eğitimciler Derneği (SEDER) Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda Geyve İlçe Milli Eğitim Müdürü olan Beşir Nalbant, dershanelerin okulların alternatifi olmadığını belirterek, “Kamuoyu nezdinde dershanelerin sanki okulların alternatifi olduğu, okulların işlevini yapamadığı ve bu yüzden aracı kurumlara ihtiyaç duyulduğu gibi yanlış bir kanı hasıl oluşturulmaya çalışılmaktadır.” dedi.

Eğitimcilerin dışında hemen her kesimin düşüncesini açıkça paylaştığı şu günlerde işin mutfağında bulunan eğitimciler olarak düşüncelerinin önemli olduğunu vurgulayan Nalbant, “Kamuoyu nezdinde dershanelerin sanki okulların alternatifi olduğu, okulların işlevini yapamadığı ve bu yüzden aracı kurumlara ihtiyaç duyulduğu gibi yanlış bir kanı hasıl oluşturulmaya çalışılmaktadır. Oysaki durumu iyi tahlil etmek gerekir. Okullarda kavratma süreçleri dershanelerde ise pekiştirme süreçleri ağırlık kazanmaktadır.” diye konuştu.

“OKUL OLMADAN DERSHANELER BAŞARILI OLAMAZ”

Dershanenin okul olmadan faaliyetlerinde başarılı olma şansının olmayacağını dile getiren Nalbant, öğrencilerin girdikleri seçmeBeşir_NALBANT sınavlarında, daha önce gördükleri derslerden de sorumlu tutuldukları için böyle bir pekiştirmeye ihtiyaç bulunduğunu vurguladı. Nalbant, şunları kaydetti: “Bu kurumlar bir birinin alternatifi değil ancak yol arkadaşıdırlar. Konuya birde farklı bir pencereden bakmak gerekir. Öğrencilerimiz Milli Eğitim Bakanlığının denetimi altında bulunan bu kurumlarda okul dışı zamanlarını yine eğitim faaliyetleri ile geçirmektedirler. Pek çok zararlı alışkanlığın gençlerimizi tehdit ettiği bu ortamda Bakanlığımızın denetimi altında bulunan bu kurumların zararlı ilan edilmesi üzüntü vericidir.”

Gerek okullarda gerekse dershanelerde bu memleketin evlatlarına aynı zamanda rehberlik hizmeti de verildiğini hatırlatan Nalbant, “Onların yaşamlarının bu fırtınalı günlerinde gözetim ve denetim altında bulundurulmalarına imkân da sağlanmaktadır. Dershanelere, yalnızca para alan gereksiz kurumlar olarak bakmakta son derece yanlıştır. Evlatlarımızın eğitiminde pekiştirme rolünü üstlenmiş bu kurumların, daha da geliştirilerek devamının sağlanmasının yaralı olacağı kanaatindeyim.” şeklinde konuştu.

2051 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle