Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 17 Kasım 2013 | Dünya, Gündem

Barzani ile 4 konuda mutabakat
barzani_ile_4_konuda_mutabakat13846712210_h1095934Başbakan Erdoğan ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani arasındaki tarihi görüşmede 4 ana başlıkta mutabakata varıldı.

4 MADDELİK MUTABAKAT

Radikal’den Tarık Işık’ın haberine göre görüşmede liderler toplu açılış töreninde verdikleri mesajları değerlendirdi. Toplantıda, Türk ve Kürt tarafının dört başlıkta mutabakata vardığı da belirtildi. Mutabakata varılan başlıklar şöyle:
1- Barzani, çözüm sürecine destek vermeye devam edecek.

2- Suriye’nin kuzeyinde (Rojava) PYD’nin kurmak istediği de facto yönetime Kuzey Irak Kürt Yönetimi müsaade etmeyecek.

3- Kürt petrolünü Türkiye üzerinden dünyaya pazarlayacak boru hattından petrol en geç 1-1.5 ay içinde akmaya başlayacak.

4- Habur sınır kapısına paralel iki sınır kapısı 1 ay içinde açılacak.

MADDELERİN AÇILIMI

Kuzey Irak’tan gelecek boru hattından 1.5 ay içinde Türkiye’ye petrol akıtılmaya başlanması kararının alındığı görüşmede ayrıca 1 ay içinde de 2 tane sınır kapısı açılması benimsendi. Çözüm sürecinde sonuna kadar gidilmesi düşüncesine iki taraf da katılırken Rojava bölgesindeki PYD’ye de iki taraf mücadele vurgusu yaptı.
1 saat 20 dakika sürdü
Diyarbakır The Green Park Hotel’de saat 18.10’da başlayan görüşme 1 saat 20 dakika sürdü. Görüşmeye, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın da katıldı. Ortak açılışta verilen çözüm sürecine yönelik mesajlar her iki isim tarafından olumlu karşılandı. Özellikle Erdoğan’ın ilk kez kullandığı “Kürdistan” ifadesinin Irak Anayasası’ndan kaynaklandığı vurgulandı.
İkili ilişkilerin artırılması üzerinde durulan toplantıda 4 ana başlıkta da mutabakata varıldı. Buna göre 1.5 ay içinde Kuzey Irak’tan Kerkük Yumurtalık Boru hattına bağlanarak Türkiye’ye petrol akıtılmasına başlanacak. Bu gelen petrol ve doğalgaz da Türkiye üzerinden başka ülkelere de satılacak.
Bir diğer önemli konu ise sınır kapılarıyla ilgili oldu. Habur sınır kapısına paralel iki sınır kapısı daha açılması benimsendi. Bu sınır kapılarının da 1 ay içinde açılması üzerinde duruldu.
Toplantıda üçüncü mutabakat konusu ise terörle mücadelede oldu. Suriye’nin Kuzeyi’nde faaliyet gösteren Rojava’daki PYD’nin çalışmaları da masaya yatırıldı. PYD’nin arzuladığı defacto yönetime Barzani’nin de müsaade etmemesi dile getirildi.
Erdoğan toplantıda çözüm sürecine yönelik destekten ötürü Barzani’ye teşekkür etti. Barzani de desteğe devam edeceğini vurguladı. Çözüm sürecinde sonuna kadar gidilmesi düşüncesini iki taraf da benimsedi.


1336 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle