Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 22 Nisan 2012 | İbrahim Açılan, Manşet

Bir dönem ecdadımız Osmanlının kollarının himayesinde yaşayıp daha sonraları bağımsızlıklarını kazanmalarına rağmen bıraktıkları kültür mirasları ile aynı yaşam tarzımızı paylaştığımız  Balkanlardaki Türklerle ilgili, Şiir Üstadı Sitemiz  editörü  İbrahim Açılan ’ın kaleminden yazılan “Balkandaki Anadolu” yazı dizisinin 2. bölümünü değerli Geyvemedya.com okuyucularımızla paylaşıyoruz.

“Bu Bizim Yüreğimiz”

Gezmeyi bir ibadet kabul ettiğimiz Balkanlarda Evlâd – ı Fatîhân diyarındayız. Prizren şehrinde kaleye çıktık, oradan Osmanlı eserlerini gururla, biraz da sahip çıkamamanın, bırakıp gitmenin burukluğuyla seyrediyoruz. Şehrin her tarafına şahadet parmakları gibi serpilmiş ve göğe uzanmış minareleri gözlerimiz dolu dolu seyrediyoruz. Atalarımızın bu toprakları asırlarca adaletle yönettiğini hatırlıyor ve bizden sonraki sıkıntıları düşünerek Osmanlı’nın huzurunda saygıyla eğiliyoruz.

Kaleden Anadolu topraklarında dolaşır gibi huzurla iniyoruz ve kendi aramızda sohbet ediyoruz. Konu atalarımız elbette. Yolun kıyısında da bir ninecik dikiliyor. İlk amacı bize yol vermekti, ancak konuşmalarımızı duyunca kollarını açıp dikiliverdi önümüze. “ Siz nereden geliyorsunuz ? ”  sorusunu yöneltti bize. Türkiye’den, Sakarya’dan deyince öyle bir sevindi ki anlatmak mümkün değil. “ Hoş geldiniz, hoş geldiniz” diyerek sarılıverdi kafiledeki kadınlara. Birini bırakıp birini kucaklıyordu. Az durulur gibi olunca yandaki tahta kapıyı gösterip “ Buyrun evime, yemek ikram edeyim sizlere” dedi. Kalmamızın imkanı yoktu, gidecektik. Söyleyince boynu büküldü ve “ O zaman bir çay, bir kahve ikram edeyim “ dedi. Ne yazık ki ona da zamanımız yoktu. Duyunca doluverdi gözleri. “ Hiç olmazsa bir bardak suyumu için, böyle giderseniz  ben rahat edemem . “  dedi. Ağladı ağlayacaktı. Onu kırmak da en yapılamayacak işti ve guruptaki bayanlar evine girdiler.

Ninecik her birine birer bardak su ikram etmiş. Daha sonra da teşekkür ve dualarla, hepsini teker teker kucaklayarak uğurlamış gözleri yaşlı. Anlatıldığında bizim de gözlerimizin dolduğunu söylemeye gerek var mı bilmem.

Evet, bizim insanımız, bizim yüreğimiz, bizim kültürümüz bu. Tekrar soruyorum, acaba bu yürek bizden başka kimde var. Allah bu yürekleri hiç eksik etmesin ve çoğaltsın. O yürekler olmazsa bizim de olmamız mümkün değil inanın.

İBRAHİM AÇILAN

751 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle