Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 27 Temmuz 2012 | Ekonomi, Geyve, Gündem, Köyler, Manşet

Ihlamur, kestane ve çam ağaçlarıyla kaplı bölgede alınan yüksek verim, üreticileri bu bölgeye yönlendiriyor.
Emekli olduktan sonra bal arıcılığa başlayan Alifuatpaşalı Nail Kurtluk, Muzaffer Durgun ve Talat Özdemir de bölgede üretim yapıyor.
Emekli olduktan sonra kovanlar alıp arıcılığa ve bal üreticiliğine soyunan Alifuatpaşalı Nail Kurtluk, Muzaffer Durgun ve Talat Özdemir, Doğançay’ın bal üretimi için tabiat harikası olduğunu söyledi.
Doğançay ve Maksudiye arasında kalan bölgede kestane başta olmak üzere ıhlamur ve çam balı üretimi yapılabildiğini söyleyen bal üreticileri, “Bu bölgede arılardan yüksek verim alıyoruz. Bitki örtüsünün zenginliği, havanın temiz olması, balın kalitesini yükseltiyor” dedi.

Alifuatpaşalı bal üreticileri Nail Kurtluk, Muzaffer Durgun ve Talat Özdemir bal üretiminin çok zahmetli olduğunu vurgulayarak, “Sezonda 150 kilograma kadar bal alıyoruz. Bu miktar sezona göre değişir. Burada kestane ve ıhlamur balı üretiyoruz. Bizler bir ay burada kalıp daha sonra kovanlarımızı Trakya bölgesine taşıyoruz” dedi. Arıcılar, balın kilosunun 40 liradan satıldığını da sözlerine ekledi.
KAYNAK:www.yenisakarya.com
3186 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle