Hoşgeldiniz  

Hüseyin ÖZÇELİK | 04 Ekim 2014 | YAZARLAR

Bakan Yardımcısı Atabek

hüseyin özçelikAile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın, bakan yardımcısı olacağı bir süredir kulislerde konuşulan AK Parti MKYK üyesi Çiğdem Erdoğan Atabek önceki gün bakan yardımcısı olarak atandı. Sakarya, Ayşenur İslam’ın bakan olmasıyla uzun bir süre sonra bakan tarafından temsil edilen bir il olurken Atabek’in atanmasıyla da şimdi de bakan yardımcısına sahip olan bir il oldu.

AK Parti tarafından 2011 genel seçimleri sonrası getirilen bakan yardımcısı uygulaması icracı bakanlıklar için kullanılıyor. 20 icracı bakan yardımcılığı görevi bulunuyor. Bakan ile müsteşar arası görev yapan bakan yardımcılarının bakana yakın bir görev tanımlamaları var. Aynı bakan gibi hükümetle geliyor ve hükümetle gidiyorlar.

Atabek’in bakan yardımcılığı görevine geldiği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı en büyük ve icracı bakanlıktan birisi. 2011 yılında yapılan düzenlemeyle kadın, aile, çocuk, yaşlı ve engellilerin sorunlarıyla ilgilenen bakanlığa bağlı hizmet birimleri arasında Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü bulunuyor.

Atabek’in gerek kadın kolları başkanlığı gerekse MKYK üyeliği döneminde ortaya koyduğu çalışma, aldığı sorumluluk ve siyasi performansla bakan yardımcılığı görevinde çok başarılı olacağını peşinen söyleyebiliriz. Atabek bütün yetkilerini de sonuna kadar kullanmaktan imtina etmeyecektir. Hiç şüphesiz kişilik özellikleri, politik hırsı, çalışkanlığı ile adından en çok söz ettirecek bakan yardımcısı olacaktır.

Atabek’in bakan yardımcısı olarak atanması sosyal medyada gündem oldu. Sakaryalılar kadar il koordinatörü olduğu Bileciklilerde sosyal medyadan Atabek’i tebrik ettiler.  Ayrıca bütün Bilecik yerel basını Atabek’in bakan yardımcısı olmasını birinci haber ve geniş olarak verdiler. Atabek kısa bir süre önce Bilecik il koordinatörlüğü görevine getirilmesine rağmen bu kısa sürede Bileciklerin gönlünde taht kurmayı başarmış.  Bu durum bile Atabek’in ne kadar başarılı bir siyasetçi olduğunu göstermeye yeter.

MKYK Üyeliğinden sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı olan Atabek, artık Sakarya AK Parti Teşkilatı içinde de en tepe isimlerden birisi oldu. Yerelde ki bu yeni statüsü yanında bakan yardımcısı sıfatıyla yapacağı başarılı çalışmalarla kendisini  bütün Türkiye’ye ve kamuoyuna tanıtma şansı elde etti. MKYK üyeliğinden sonra bu yeni görevi Atabek’in siyasi yaşamında elde ettiği en önemli fırsattır. Aile ve Soysal Politikalar Bakanlığı piarı en yüksek olan bakanlık konumunda.  Atabek, birkaç etkili çalışması ile kısa sürede bütün Türkiye’nin adından bahsettiği ve tanıdığı bir siyasetçi haline gelebilir.

Bakan İslam, bakanlığının da ki kadroları bildiği ve tanıdığı isimlerden seçti. Yereldeki çalışma arkadaşlarını ulusala taşıdı. Belki de Sakaryalı bir bakanın, bakanlığı döneminde bir bakanlık bu kadar Sakaryalılaşmadı. Bakanlığında Sakarya ile ilgili bir birim kurmaktan imtina etmedi. Bakanlık yatırımlarını hakkıyla bütün ülke geneline yayarken bakan olduğu il olan Sakarya için inisiyatif kullandı. Kadın kolları ve ardından da MKYK üyeliğinde çok başarılı çalışmalara imza atan Atabek’i bakan yardımcısı yapması da doğru bir adım olduğu kadar Sakarya içinde önemi bir olaydı.

Kamuoyunun onları halef self görmelerine rağmen Bakan İslam ve Atabek bu durumu mesele yapmadılar. Siyaseti kol kola sürdürdüler. Milletvekili olma sürecinde Atabek, İslam’a kol kanat gelirken, milletvekili ve bakanlık sürecinde Bakan İslam, Atabek’in arkasında durdu. Birlikte çalışmaları ayrı bir güç oluşturdu. İslam’ın bakanlık sürecinde en büyük destekçisi Atabek oldu. İslam’ın çalışmalarında o’nun eli ayağı oldu. Bu birliktelik İslam ve Atabek’i AK Parti Sakarya teşkilatı içerisinde güçlü konuma bir konuma taşıdı. Birlikte ezber bozdular.

Bakan İslam’ı doğru tercihinden doğru kutlarken Atabek’in bakan yardımcılığı görevi Sakarya’ya olduğu kadar Türkiye içinde faydalı ve kazançlı olmuştur. Geçmişi başarılarla dolu olan, aldığı her görevde başarılı olan ve kariyerini bir adım daha öteye taşıyan Atabek bu görevde de çok başarılı olacaktır. Bakan yardımcılığı görevinde Sakarya’ya ve Türkiye’ye çok şey katacaktır. Yolu açık olsun.

2329 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle