Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 30 Haziran 2012 | Gündem, Sakarya, Siyaset

Sakarya’nın tarihi Taraklı ilçesini ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye’de turizmi Anadolu’ya yaymak için çalışma yürüttüklerini söyledi.

 Sakarya’nın Taraklı ilçesinde incelemelerde  bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tarihi ilçe ile ilgili  yetkililerden bilgi aldı. İlçenin tarihi evlerini gezen Günay, Kadiroğlu  Konağı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Günay, “Ben artık  bu dönemde turizmin Anadolu içlerine yayılmasına daha fazla gayret  gösteriyorum ve önem veriyorum. Bunun da çok somut sonuçlarını görmeye  başladık. 2008-2009’a kadar her yıl bakanlığımızdan alınan yatırım  belgelerinin yüzde 70’i, Antalya-İzmir arasındaki Anadolu coğrafyası  içindi. Fakat 2 yıldan bu yana başka bir gelişme yaşıyoruz. Alınan  yatırım belgelerinin yüzde 65’i Anadolu’dan” dedi. Rakamların  turizm yatırımlarının Anadolu içlerine yayılmaya başladığını  gösterdiğini dile getiren Günay, Taraklı’nın tarihi evlerine övgüde  bulunarak, “Eski yıllarda vatandaşlarımız bu tür binalardan kurtulmak  onların yerine yıkıp yerine beton bina yapmak niyetinde ve  gayretindeydiler. Allah’a şükür biz o yanlıştan son yıllarda kurtulmaya  başladık. Tam tersine bu konakların, bu yapıların, bu binaların özgün  dokusunu ortaya çıkaran ve gerçekten yaşayanların içinde veya  konaklayanların tarihi hissetmelerini sağlayan yeni bir anlayışa  evrilmeye başladık. Bu güzel bir gelişme. Geç kalınmış bir gelişme” diye  konuştu.
Karadeniz’de yürütecekleri projeden bahseden Günay,  “Tıpkı mavi tur gibi yeşil tur projemiz var Doğu Karadeniz’de. Ama Batı  Karadeniz de mimari açıdan çok özgün. Doğu Karadeniz’in yeşili belki  daha fazla, yaylaları belki daha etkileyici ama Doğu Karadeniz’de mimari  çok bozulmuş vaziyette” dedi.
Bakan Günay, daha sonra inşaatı devam eden Taraklı Termal tesislerinde incelemelerde bulundu ve Sakarya’dan ayrıldı.

İzzettin KÖMÜRCÜ-Taraklıajans.com

1441 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Taraklı’da Bakan Günay Rüzgarı için 1 yorum

  1. hasan dedi ki:

    yükselen değer Taraklı Tacettin Başkandan Allah Razı olsun

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle