Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 12 Kasım 2013 | Alt Haberler, Fotoğraflar, Geyve, Köyler, Yaşam

TARAKLI’DA PEKMEZ TELAŞI

TARAKLI BAĞ BOZUMU VE PEKMEZ YAPIMI (11)Cittaslow Birliği Genel Sekreterliği’nce “Sakin Kent” ilan edilen Taraklı ilçesinde hasat edilen üzümler imece usulüyle pekmeze dönüştürülüyor.

Bağ bozumuyla üzüm hasadına başlayan Hacıyakup köyü sakinlerini tatlı bir telaş sardı. Köy sakinleri, hasat ettikleri ürünleri en iyi şekilde değerlendirebilmek amacıyla uzun ve yorucu bir uğraşın sonunda üzümleri pekmeze dönüştürüyor.

Köy sakinleriden İsmail Sepetçi, yaptığı açıklamada, 7 kilo üzümden 1 kilo pekmez üretilebildiğini belirterek, kilosunun 7 ila 15 lira arasında alıcı bulduğunu söyledi.

Sepetçi, üzümün iki gün süren uğraşın ardından pekmeze dönüştürüldüğünü belirterek, “Bu iş için ortalama 2 gün emek veriliyor. Bağlardan toplanan üzümler temizlendikten sonra suyunun sıkılması için teknelere boşaltılıyor. Üzümün en koyu ve tatlı suyu çıkartılıyor. Kazanlara alınan üzüm suyu pekmeze has Beyaz Toprak ile karıştırılarak odun ateşinde yaklaşık 1-2 saat kaynatılıyor” diye konuştu.

Toprağın kazanın dibine çökmesinin ardından üzüm suyunun başka bir kazana aktarıldığını ifade eden Sepetçi, “Ortalama 9-10 saat boyunca odun ateşinde kaynatılır. Beyaz topraktan başka bir toprak kullanılmaz. Bu toprak pekmezin acı olmamasını sağlar. Belli bir kıvama gelince pekmezin olduğu anlaşılır. Ateşten indirilen pekmez daha sonra içilir” ifadesini kullandı.

İzzettin KÖMÜRCÜ-TARAKLI

3960 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle