Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 11 Kasım 2017 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet, Videolar

Ayva’da Yeni Dönem..

AYVA’DA YENİ DÖNEM

Geyve’de bodurlaştırılan fidanlarla  Ayva üretiminde yeni döneme geçildi.

Son yıllarda  “ Ayvanın başkenti” adıyla anılan ve Türkiye’deki ayva üretiminin üçte ikisini karşılayan Geyve’de ayva ağacından geliştirilen yeni anaç ile telli, terbiyeli bodur ayva yetiştiriciliği hızla yaygınlaşmaya başladı.

Bölgenin havası ve toprağının özelliği nedeniyle farklı bir aromada üretilen ayvalarıyla ün salan Geyve’de, yeni önem bodur ayva yetiştiriciliği sayesinde üreticilerin yüksek verim ve daha kaliteli ayva elde ederek çok kazanması hedefleniyor.

Kalite ve Tonajda Artış

Ayvadaki bu değişimin üreticiyi memnun edeceğini ifade eden Umurbey Mahallesinden ayva üreticisi İsmail Yıldız;  Yeni teknoloji ile donattığımız ayva bahçemizin ilk senesinde içimizde bir endişe olsa dahi bugün üretimi gördüğümüzde ne kadar doğru bir yatırım yaptığımız kanısındayım.Yeni sistem ile ürünün kalitesiyle ile birlikte verimi de arttı. Klasik ayvadan dönüme dikilen 40-50 ağaçtan 10 yıl sonra dönüme 5 ton alınırken, yeni bodur ayva sistemi ile dönüme dikilen 150 ayva fidesinden 3 sene içerisinde dönümde 5 ton ayva alınıyor” dedi.

Tarım Fuarında

2000 li yıllardan beri düzenlenen Tarım fuarlarını kaçırmadığını belirten Yıldız; “Tarım fuarlarına kendim, kimi zaman ise diğer üretici arkadaşlarla katılmaya çalıştım. Tarımsal üretiminde yeni sistemleri buralarda gördüm. Bu sayede modern teknolojik tarım dayalı üretimin faydalarını ziyadesiyle görmekteyim” dedi.

İşçilikten Tasarruf

Üreticinin en büyük sorunu yüksek maliyet olduğunu ifade eden üretici İsmail Yıldız; “Ayvanın zirai ilaçlama ile diğer bakım masraflarında fazla tasarruf  yapılamıyor. Geriye tek hasat kalıyor. Ayva ağaçlarının bodur olması nedeniyle ayva hasadı işçiliğinde yüzde 70 tasarruf sağlanıyor. Bu sayede üreticinin maliyetleri de bir nebze olsa aşağıya çekiliyor” dedi.

Fidan Üretimi

Yıldız; “Ayvanın başkenti olarak adlandırılmamıza  ve ülkenin ayva üretiminin üçte ikisini karşılamamıza rağmen Geyve’de ayva fidanı üretiminin olmaması büyük eksiklik. Herkes bize ayva fidanı sormasına rağmen kendimizde dışarıdaki fidancılardan ayva fidanı tedarik ediyoruz. İlçemizde artık ayva fidanı başta olmak üzere diğer meyvelerin fidanlarının üretiminin yapıldığı bir tesis olması gereklidir” dedi.

Ayvanın başkenti Geyve’de, yüksek verim ve kaliteli ürünü sayesinde bodur ayva yetiştiriciliğinin önümüzdeki yıllarda yaygınlaşması bekleniyor.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

4411 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle