Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 03 Aralık 2017 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet

Ayva Konusunda Son Noktayı Koydu..

Pınar; “Doğru Bilgileri Konuşalım.”…

Geyve İlçesi Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar, güncelliğini sürdüren ayva konulu tartışmalar ve açıklamalar ile ilgili olarak bilgiler verdi.

Vali irfan Balkanlıoğlu’nun Pamukova ziyaretinde, “Geyve ayva üretiminde 60 bin ton üretiyoruz diyor”deyince İlçe Belediye Başkanı Cevat Keser, “Vallahi billahi yalan söylüyor valim. Siyasilere inanmayın. Siyasiler atar biraz” demişti.

O sözler sonrasında Geyve Ziraat Odası Başkanı Pınar, ” Yörelerin geçmişten gelen ve o yöre ilgili ürünlerin tanıtımına zaman ayırmaktan çok tek ürün üzerinden polemik yaratılmasını anlamakta zorlanıyorum” dedi.

Pınar açıklamalarına şöyle devam etti; ” Geyve İlçe Tarım Müdürlüğünün 2013 yılı brifing dosyasında yer alan bilgilere göre; tarımda kullanılan arazi 21.131 Hektar, tarım dışı kullanılan arazi (çayır, mera, orman, fundalık, orman dışı, mesken yeri, taşlık..) 44.157 Hektar olarak görülmektedir. İlçemizde çay ve narenciye dışında her bitki yetişmektedir.

Öne çıkan ürünlerimiz ise;

( 2013 verilerine göre)

11.800 dekar AYVA,

22 bin dekar ELMA,

23 bin dekar ÜZÜM,

11.500 dekar KİRAZ,

10.747 dekar FINDIK.

Üretim Ayva’ya Yöneldi

Ancak, 2015 yılı verilerine göre son zamanlarda elmalarda görülen hastalıklar dolayısıyla yapılan mücadele artı masraflar getirdiğinden, üretici para kazanamaz duruma geldi. Elma bahçelerini sökmeye başladı. 22 bin dekarlık elma bahçesi alanı 7 bin dekara indi. Elma yerine, daha az masraflı ve ilçe hava koşullarına daha elverişli olması nedeniyle AYVA ve ÜZÜM e yönelme başladı.

Ayva Rekoltesi ile Üretim Alanı her sene artıyor.

Bu yıl meyve rekoltesi daha iyi oldu. 65 bin ton AYVA üretimi yapıldı. Önümüzdeki bir kaç yıl içinde dikili alanın 15 bin dekara ve üretimin ise 70 – 75 bin ton civarında olacağını düşünüyorum. Bunun nedeni ise kayıt dışında kalan ekili – dikili bahçelerdir. Şu anda ilçemizden 22 firma çeşitli ülkelere AYVA ihracatı yapmaktadır.

Saygılarımla.”

Namık CİHAN-Geyvemedya.com

3520 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle