Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 13 Eylül 2011 | Geyve, Manşet, Yaşam

Ayı Kurtarma Operasyonu..

Sakarya’nın Geyve ilçesinde köylülerin kurduğu domuz kapanına yakalanan yavru ayı, kurtarıldıktan sonra doğaya bırakıldı.

Alınan bilgiye göre, İlimbey köyünde yavru bir ayının fındık bahçelerinin bulunduğu bölgede domuz kapanına yakalandığı ihbarı üzerine, olay yerine gelen jandarma ekipleri, durumu Sakarya İl Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkililerine bildirdi.Ayının çelik kapandan kurtulma ihtimali üzerine jandarma ekiplerinin güvenlik önlemleri aldığı araziye gelen Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünde görevli veteriner hekim, kapana yakalanan ayıyı uyuşturucu iğneyle vurarak uyuttu. Yapılan sağlık kontrolünde yaralı olmadığı belirlenen yavru ayı, kapandan kurtarıldıktan sonra kontrollü olarak doğaya salındı.

Diğer yandan, meraklı köy sakinleri ayının aynı bölgede doğaya bırakılacağını öğrenince kısa süreli panik yaşadı. Köy muhtarı Turgut Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köylülerin durumu telefonla bildirdiğini ve kendisinin de jandarmaya haber verdiğini söyledi.

Köye gelen jandarma ekiplerinin yavru ayının kapana yakalandığını yetkililere bildirdiğini anlatan Demir, ”Uyuşturucu iğneyle yavru ayıyı uyuttular. Ayılar konusunda çok mağduruz. ‘Meyve yiyemiyoruz’ desek yeridir. Ayılar ağaçlarımızı buduyor. Yetkililerin duruma müdahale etmesi lazım. Ayılar doğal ortama salınıyor ve yem verilmiyor. Bu nedenle yiyecek bulmak amacıyla yerleşim birimlerine kadar iniyorlar” dedi.

Köy sakini Celal Çetin ise yavru ayının yaban domuzlarıyla mücadele etmek amacıyla köy sakinlerince kurulan çelik kapana yakalandığını belirterek, çevreden geçen bir kişinin ihbarı üzerine durumu haber aldıklarını söyledi. Ayının canını kurtarmak amacıyla çırpındığını kaydeden Çetin, ”Ağaçlara da zarar vermiş. Sonra bizim geldiğimizi görünce iyice azgınlaştı. O bağırınca, biz de kaçmaya başladık. Jandarmayı çağırdık,  geldiler” diye konuştu.(Pamukovamedya.com)

 

823 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle