Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 26 Nisan 2013 | Alt Haberler, Dünya, Fotoğraflar, Manşet, Videolar, Yaşam

Avrupalılar ilçemize ortak proje için geldiler

Avrupalılar Pamukova İlçemize Ortak Proje İçin Geldiler Çifteteliyle Coştular25Avrupalılar Pamukova İlçemize Ortak Proje İçin Geldiler Çifteteliyle Coştular

AB (Avrupa Birliği) Projesi Kapsamında Pamukova ya Gelen 5 Ülkeden 12 Öğretmen Pamukova Lisesi Öğrencilerinin Düzenlediği Geleneksel Düğün Programını İzlediler. Öğrenciler; Yunanlı, Alman, İtalyan, Portekiz ve Polonyalı Bayanların Ellerine Kına Yaktılar.

Milli Eğitim Tarafından düzenlenen ve AB Projesi kapsamında Türkiye den Pamukova Lisesininde aralarında olduğu 6 ülke okullarının birlikte hazırladıkları proje için ilçemize gelen öğretmenler için Kına Gecesi düzenlendi. Okul Konferans Salonunda düzenlenen oyunda misafir öğretmenlerde oyuna katılınca ilginç görüntüler ortaya çıktı.

Meslek lisesindeki kız öğrencilerin hazırladığı oyun gereği misafir gelen bayanların ellerine kına yakılmak istendi. Ancak daha önce kınanın ne olduğunu bilmeyen yabancı bayanlar bir ara tereddüt ettiler. Dil konusunda rehberin arayı girip olayı anlatmasından sonra ikna olan misafirlerin ellerine kınalar yakıldı. Peşinden orta alanda oyun oynandı. Orta alanda oyun için kaldırılan bayanlar oyuna ısındılar ama onlar daha çok dans usulu oynarken, bizim öğrenciler de Türk usulü oyun oynadılar.
Kültür alışverişi ve kültürleri tanıma projesi de olan bu program sonunda farklı ülkelerin kültürlerinin neler olduğu görülecek.
22 Nisanda Pamukova ya gelen AB li 12 öğretmen İstanbul, Taraklı, Sapanca, Pamukova ve Bursa da gezip incelemeler yaptıktan sonra Metin Tesislerinde veda yemeğinden sonra ülkelerine dönecekler.
Proje kapsamında bir ay önce Pamukova Lisesinden öğrenci ve öğretmen Yunanistan ve Almanya ya gittiler. Almanya nın başkanlık yaptığı bu gezide projenin ilk ayağı olan ve 1. yılda bitirilecek ulaşım da çevreye az zararı olan araçların kullanımı konulu proje tamamlanmış olacak.
KAYNAK:Mehmet YAVUZ-Pamukovahaber


2857 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle