Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 05 Ekim 2013 | Gündem

TSK’dan askerlik süresiyle ilgili FLAŞ açıklama

askerlik süresi kaç aya indiGenelkurmay’dan yapılan açıklamada “Askerliğin 12 ay olarak kısaltılmasında görüş birliğine varılmıştır. Kısa dönem 6 ay olarak kalacak” denildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 15 ay olan askerlik süresinin 12 aya düşürüleceğini açıkladı.

Bu açıklamanın ardından gözler Genelkurmay Başkanlığı’na çevrildi.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, uzun dönem askerliğin 12 ay olarak kısaltılması konusunda görüş birliğine varıldığı belirtildi. Açıklamada, kısa dönem askerlik süresinin ise 6 ay olacak şekilde devam edeceği vurgulandı.

İLK ETAPTA 40 BİN

TSK bünyesinde 379 bin 352 er ve erbaş bulunuyor. Askerlik süresinin 12 aya indirilmesine yönelik düzenlemenin yılbaşına yetişmesi durumunda bu askerlerin yaklaşık 280 bini erken terhis imkânı kazanacak. Düzenleme Meclis’ten geçirilip Resmi Gazete’de yayımlandığı andan itibaren ilk etapta 12 ayını doldurmuş olan 40 bin dolayında asker terhis olacak.

‘1 HAFTADA ÇIKAR’

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM’de konuya ilişkin “Yeter ki muhalefet bu işleri engellemeye kalkmasın, muhalefet toplumun beklediği yasaları biran önce çıkarmakta iktidara yardımcı olduğu takdirde askerlikle ilgili düzenleme 2 gün komisyon aşaması, 2 günde genel kurul aşaması olmak üzere 1 hafta içinde çıkabilir” açıklamasını yaptı.

 

askerlik süresinin kısalmasına tsk dan onay

1746 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle