Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 02 Nisan 2012 | Gündem, Köyler, Manşet

Geçtiğimiz sene geyve ilçesinden ayrılıp Arifiye’ye bağlanan Kışlaçay köyünde iki vatandaş Orman arazisini işgal eden dedelerin cezasını  çekiyor.

Sakarya’da dede ve babadan miras kalan arazi, Ekrem Tunç ve Recep Oktay isimli iki vatandaşın başına dert açtı. Orman arazisi olduğunu bilmeden arazide ağaç kesen iki köylüye, ‘orman alanını işgal ve devlet ormanında açma yapmak’ suçlarından ceza verildi. Tunç ve Oktay, verilen hapis cezasının yerine kestikleri ağaç kadar fidan dikiyor.

Sakarya’da ailesinden miras kalan araziyi kullanan iki köylü, arazinin ormana ait olduğunun ortaya çıkması üzerine cezalandırıldı. Ormanlık arazide ağaç keserek açma yaptıkları ve ormanlık alandan faydalandıkları gerekçesiyle hapis cezasına çarptırılan iki köylü, cezalarını açma yapılan alanları ağaçlandırarak çekiyorlar. Sakarya’nın Arifiye ilçesine bağlı Kışlaçay Köyü’nde yaşayan Ekrem Tunç (65) ve Recep Oktay hakkında “orman alanını işgal”, “devlet ormanında açma yapmak” ve “ormandan faydalanma” suçlamasıyla Geyve Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Yapılan yargılama sonucunda Tunç ve Oktay, suçlu bulundu. Sanıklara denetimli serbestlik uygulamaları kapsamında açma yaptıkları alanları yeniden ağaçlandırma cezası verildi. Mahkeme, sanıkların her birinin suça konu işgal alanlarına çevresindeki orman ağaçlarıyla uyumlu 100’er adet ağaç fidanının, suçlular tarafından tedarik edilerek dikilmesini kararlaştırdı. Mahkeme kararının ardından iki hükümlü, temin ettikleri fidanları, Denetimli Serbestlik ve Yardım Şube Müdürlüğü ve Orman İşletme görevlilerinin nezaretinde açma yapılan alanlara tek tek dikti.

Ceza almasına neden olan arazinin kendisine babasından kaldığını söyleyen Recep Oktay; “Sonradan orman arazisi olduğu ortaya çıkan yeri 1955 yılında köyümüzdeki bir kişiden tarla olarak aldık. 1970 yılında babam öldükten sonra ben burayı harman yeri olarak kullanıyordum. Sonra araziyi orman arazine almışlar. Muhtar ve ihtiyar heyeti askıya asmamış.Hakkımızı kaybettik. Birde dava açtılar. “Ormanı işgal ettiniz” dediler. Şaşırdık. Açma yapıldığı belirtilen araziye 100 fidan dikme cezası aldım. Fidan dikmek cezaevine girmekten iyi. Devletimiz sağolsun.” dedi. Davalık olan arazinin, dedesinden babasına, ondan da kendisine kaldığını ifade eden Ekrem Tunç, dededen kalma arazideki fındıkları topladıklarını anlattı. Arazinin ormana ait olduğu gerekçesiyle yargılandıklarını belirten Tunç, şunları söyledi: “Bu yerler bize dedemizden kaldı. Orman arazisi olduğunu söyleyerek dava açtılar. Mahkeme, yerin orman arazisi olduğuna karar verdi. Ceza verdiler. Dedemizden kalma ama veraset olarak bana geçti. Orman arazisi olduğunu bilseydim, hiç ellemezdik. Ceza olarak açma olarak gözüken yerlere 200 fidan diktim.”

KAYNAK:www.zaman.com.tr

1658 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Dedeleri Açtı, Torunları Kapatamıyor. için 1 yorum

  1. zafer dedi ki:

    Sayın Adminler Makale Başlığı Çok Tuhaf Vatandaşlar Mağdur Siz Alay Ediyorsunuz.2b Kapsamında Bilgi Verilmiyor.Sonra Böyle Şeyler Yaşanıyor.Türkiyede İşte.Çok Garip.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle