Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 18 Ocak 2013 | Alt Haberler, Teknoloji

 Arifiye-İnönü demiryolunda yenileme çalışmaları

geyve hızlı tren inşatı son durumAnkara-İstanbul arasındaki mevcut konvansiyonel demiryolunun tek hatlı bölümü  olan yaklaşık 150 km uzunluğundaki Arifiye-İnönü arasında yenileme çalışmaları  gündemdedir. Mevcut demiryolu hattında sıfır noktası Haydarpaşa’dan başlamakta  olup Arifiye; Km: 131+544’te bulunmakta İnönü ise Km: 280+103’te bulunmaktadır.
Arifiye-Pamukova arasındaki 36 km’lik bölümün çift hatta çıkarılması için 2013  bütçesinde 60.000.000 TL kaynak ayrılmış olup, öncelikli olarak Arifiye-Karaçam (Doğançay) arasındaki 9 km’lik bölüm, hızlı tren geçişi için 31 Ocak’ta ihale edilecek ve 4 ayda hayata geçirilecektir. Mevcut hatta Pamukova, Km: 167+666’da, Doğançay ise Km: 143+523’te bulunmaktadır. Doğançay-Pamukova arası ise yaklaşık 24 km’dir.

Pamukova-Bilecik arasında hızlı tren hattının hedeflenen tarihte yetiştirileceğinden dolayı, mevcut hattın bu kesimdeki yaklaşık 64 km’lik bölümünün yenilenmesi aciliyet olarak görülmemekle birlikte Bilecik ile Karaköy arasında bulunan Ahmetpınar Köyü’ndeki hızlı tren tünel-26’nın kazı çalışmaları bitmeyeceğinden dolayı, geçici olarak mevcut konvansiyonel hat kullanılacaktır. Bundan dolayı Bilecik ile Karaköy arasında bulunan mevcut konvansiyonel hattın yaklaşık 20 km’lik bölümünde deplase işleri ve yenileme işleri sürdürülmektedir.

Ankara’dan kalkıp Eskişehir’i geçtikten sonra Bozüyük’ten sonra Karaköy’e kadar  kendi özel hattında ilerleyen hızlı tren Karaköy’de mevcut hatta girip, öncesinde makasa girmeden hızını kademeli olarak azaltarak Bilecik’teki TCDD Garı’na gelecektir. Bilecik’te yolcularını indirip bindirdikten sonra 2-3 km daha mevcut hatta devam ettikten sonra hızlı tren hattına girecek ve Pamukova’ya ulaşacaktır.

Pamukova-Alifuatpaşa arasında devam eden hızlı tren çalışmalarının Alifuatpaşa-Doğançay arasında da yapılması için 26 Şubat’ta ihale
gerçekleştirilecek ve 6 ayda iş teslim edilecektir. Planlandığı gibi giderse hızlı tren ilk açıldığında Doğançay’dan sonra Karaçam’daki Sakarya Nehri üzerinde bulunan demiryolu köprüsünün olduğu bölgede mevcut hatta girecek ve Arifiye’ye ulaşacaktır.

Özetle Ankara-İstanbul hızlı tren projesi mevcut konvansiyonel hattın bir bölümünün yenilenmesine ve çift hatta çıkarılmasına katkıda bulunacaktır.

KAYNAK:http://www.rayturk.net/

geyve hızlı tren inşatı son durum

2402 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle