Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 27 Temmuz 2011 | Eğitim, Geyve, Gündem, Köyler, Manşet

Araştırmalara Epçeler Köyünde Devam Edildi…

 

Geyve İlçesinde ‘Antik Dönem Yazıt Araştırması’ yapan ekip çalışmalarına Epçeler Köyünde devam etti.

Ekip Başkanı Dr. Hüseyin Sami Öztürk, Kültür Bakanlığı Temsilcisi Aynur Artar, M.Ü.Doktora Öğrencisi Bülent Öztürk ve M.Ü.Yüksek Lisans Öğrencisi Ceren Pilevneli’den oluşan ekip araştırma ve incelemelerini Epçeler Köyünde sürdürdü.

Köy meydanındaki kahvenin önünde, köy sakinlerinden Fatma Özkan tarafından koruma altına alınan taş üzerindeki eski yunanca yazıları okuma çalışmaları yapan ekip yörede çalışmaların devam edeceğini bildirdi.

Ekip başkanı Dr. Öztürk taş ve üzerindeki yazı konusunda şu bilgileri verdi: ‘M.S. 2 – 3 yy. ait olduğunu tahmin ettiğimiz mezar taşı üzerindeki yazı ile ilgili yaptığımız okuma çalışmaları sonucunda; Nikomedes adındaki birisinin eşine, beslemesine, çocuklarına ve kendisine bir mezar yaptırdığını, tahrip edilmesi veya açılması sonucunda ceza ödenmesini istediğini, adını öğrenemediğimiz 2 köye ceza ödenmesi emrini verdiğini öğrendik. Bu taş; yaptırılan mezarın kapı üstü taşıdır.’

Namık CİHAN-Geyvemedya.com

4522 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle